Jak dbać o higienę języka i jak go dokładnie czyścić?
Jak dbać o higienę języka i jak go dokładnie czyścić?

Jak dbać o higienę języka i jak dokładnie go czyścić?

Higiena języka jest często pomijana przez większą ilość pacjentów, a ze względu na specyficzną budową języka jest ona niezwykle ważna. Nasz język wyposażony jest w wiele rodzajów brodawek - są to brodawki okolone, brodawki liściaste, brodawki nitkowate oraz brodawki grzybowate. Taka budowa języka sprzyja, aby odkładały się między tymi brodawkami bakterie, które mogą powodować nieświeży oddech, ale nie tylko.

Tak jak już wspomniałem, język to nie jest gładka powierzchnia, a wszystkie te nierówności (brodawki) i szczeliny mogą zawierać bakterie. Ponad połowa bakterii w jamie ustnej żyje na języku! Nigdzie indziej nie znajdziesz bakterii w jamie ustnej niż na języku! Zbyt duża ilość bakterii może sprzyjać pojawianiu się nieświeżego oddechu, zwiększa ryzyko próchnicy zębów, a także chorób przyzębia. Pamiętaj o tym, że Twój język powinien być koloru różowego, a wyraźne jego przebarwienia należy usunąć. Pamiętaj, że nie można bagatelizować zmiany zabarwienia języka.

Zgłoś się do lekarza stomatologa, jeżeli:

 • odczuwasz uporczywy ból języka
 • pojawiają się białe plamy na języku
 • zmiana zabarwienia utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie
 • naskórek języka złuszcza się

Czym czyścić język?

Najlepszym rozwiązaniem, będzie zakup skrobaczki do języka. Skrobaczka pozwala oczyścić język w delikatny sposób, lecz niezwykle ważne jest, aby język oczyszczać wykonując ruchy skrobaczką od tyłu języka do przodu - taki ruch będzie najbardziej efektywny i usunie największą ilość bakterii oraz innych zanieczyszczeń. W szczególności polecamy skrobaczkę Halita, a jeżeli chcieliby Państwo dodatkowo na skrobaczce mieć standardowe włosie jak w szczoteczce do zębów, bardzo dobrym wyborem będzie skrobaczka HaliControl firmy GUM.

Jak korzystać ze skrobaczek do języka?

Nie jest to na pewno najłatwiejsza czynność w higienie jamy ustnej, lecz odpowiednia wprawa owocuje bardzo dobrymi efektami, a co najważniejsze zdrowym językiem i zębami! Na rynku występują szczoteczki manualne, które z drugiej strony posiadają miękką, chropowatą powierzchnię do oczyszczania języka, lecz naszym zdaniem, a także stomatologów z którymi współpracujemy największą skuteczność posiadają tylko i wyłącznie skrobaczki do języka. Skrobaczka jest także bardziej polecana dla osób, które posiadają silny odruch wymiotny. 

 1. Umieść skrobaczkę u nasady języka, jej ostrzejszą częścią w kierunku powierzchni języka.
 2. Wykonuj ruchy od tyłu do przodu, conajmniej kilka razy i przejdź na kolejną stronę języka - nie wykonuj ruchów bocznych, ponieważ powodują one jedynie rozsiewanie bakterii.
 3. Skrobaczką oczyszczaj także boczną powierzchnię języka
 4. Po dokładnym oczyszczeniu skrobaczką powierzchni języka, użyj płynu do płukania jamy ustnej - musimy w końcu jakoś usunąć bakterie z naszej jamy ustnej, a płukanie jamy ustnej na pewno jest najlepszym sposobem - polecamy płyn do płukania jamy ustnej, który w swoim składzie posiada chlorheksydynę - jej właściwości antybakteryjne, sprawiają że płyny z chlorheksydyną są najczęściej polecane przez specjalistów do higieny języka. Płyn z chlorhekysydną do higieny języka - Halita Dentaid.

Kiedy czyścić język?

Język powinien być czyszczony codziennie najlepiej rano. Dlaczego? W ciągu dnia następują liczne procesy samooczyszczające język np. wzmożone wydzielanie śliny. W trakcie nocy nie wydzielamy tak dużo śliny jak w ciągu dnia, więc bardziej wskazane jest oczyszczanie języka rano.

Co daje czyszczenie języka?

Kluczową korzyścią codziennego skrobania języka jest usuwania bakterii odpowiedzialnych za halitozę, czyli nieświeży oddech. Co to jest halitoza pisaliśmy już w naszym blogu, który znajduje się tutaj. Dodatkowo czysty język ogranicza rozwój próchnicy, a także poprawia smak!

Czyszczenie języka naturalnymi składnikami? Jak najbardziej!

Jeżeli nie chcesz oczyszczać języka skrobaczką, możesz skorzystać z naturalnych składników, które potrafią również skutecznie zabić bakterie bytujące na języku. Należą do nich:

 1. czosnek - ale jak to czosnek? Przecież jesteśmy przyzwyczajeni, że czosnek jest właśnie jednym z głównych składników potraw, po którym występuje nieświeży oddech. Czosnek, oprócz tego, że przez chwilę spowoduje u nas odór z ust, zabije dodatkowo bakterie wywołujące... nieświeży oddech! Czyli na dłuższą metę czosnek właśnie spowoduje odświeżanie oddechu!
 2. aloes - posiada bardzo duże właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne
 3. sól
 4. kurkuma

Dlaczego warto Nas wybrać?

Najlepsze produkty do higieny jamy ustnej

Najlepsze marki

Swoim Klientom oferujemy wyłącznie najlepsze marki dostępne na rynku.

Profesjonalne doradztwo

Profesjonalne doradztwo

Posiadamy szeroką wiedzę dotyczącą oferowanych przez nas produktów. Na pewno doradzimy Ci jaki produkt jest dla Ciebie.

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej 300 zł oferujemy darmową dostawę.

Zamówienia wysyłane tego samego dnia

Wysyłka w ten sam dzień

Zamówienia złożone do godziny 13:00 wysyłamy w ten sam dzień.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl