Rodzaje manualnych szczoteczek do zębów

Rodzaje szczoteczek manualnych do czyszczenia zębów

Codzienne dwukrotne lub trzykrotne czyszczenie zębów pozwala nam cieszyć się cały dzień świeżym oddechem, usuwa resztki pokarmowe, ale także usuwa płytkę nazębną, która jest głównym sprawcą próchnicy. Trzeba pamiętać o tym, że tylko odpowiednia technika oraz odpowiedni dobór szczoteczki pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów.

Szczoteczki do zębów dzielimy głównie na szczoteczki manualne, które posiada w łazienkach większość z nas oraz soniczne i elektryczne. Eksperci spierają się które z szczoteczek są lepsze - czy soniczne, czy jednak elektryczne. Korzystanie z szczoteczek manualnych nie pozwoli osiągnąć takich efektów jak korzystanie z szczoteczek sonicznych oraz elektrycznych (chyba, że osoba korzystająca z nich opanowała do perfekcji techniki szczotkowania zębów oraz myje zęby około 5 minut), lecz bardzo duża ilość pacjentów po prostu woli z nich korzystać, przez ich prostotę. Osoby takie nie muszą się na przykład martwić o naładowanie szczoteczek czy wymianę końcówek na nowe - po prostu pójdą do sklepu i kupią sobie nową szczoteczkę, gdzie cena nowej szczoteczki manualnej nawet tej z najwyższej półki jest znacznie niższa niż wymienne końcówki do szczoteczek elektrycznych czy sonicznych. 

Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Wybór odpowiedniej szczoteczki zależy od wielu czynników - wieku pacjenta, ilości i anatomii zębów, stanu dziąseł oraz obecnej sytuacji (aparat ortodontyczny, implant zębowy). Obecnie bardzo popularnymi szczoteczkami na rynku są szczoteczki naturalne - posiadają one najczęściej drewnianą rączkę, a włosie jest w pełni naturalne. Trzeba zauważyć fakt, że naturalne włosie nie jest na jego końcówce zaokrąglone i może powodować uszkodzenie dziąseł oraz szkliwa. Większość produkowanych szczoteczek posiada włosie z włókna sztucznego - nylon, perlon, curen - szczoteczki curaprox. Włosie w porównaniu z naturalnym jest zaokrąglone, nie chłonie tak bardzo wody, jest dokładnie wypolerowane, a co najważniejsze korzystanie z nich jest o wiele dłuższe, ponieważ są bardziej odporne od szczoteczek z naturalnym włosiem.

Dla osób korzystających z aparatów ortodontycznych przeznaczone są szczoteczki, których środkowe włókna są niższe niż włókna brzeżne. Dzięki temu, szczoteczka potrafi dokładniej oczyścić miejsca dookoła drutu oraz zamków. Wyróżniamy szczoteczki ze standardową główką np. Szczoteczka ortodontyczna Vitis Orthodontic oraz ze zmniejszoną główką - Vitis Orthodontic Access.

Dla osób korzystających z implantów zębowych przeznaczone są bardzo miękkie szczoteczki.

Szczoteczki możemy rozróżniać na podstawie:

1. Stopnień twardości szczoteczki

Twardość szczoteczki jest zależna od ilości oraz średnicy włosia:

  • szczoteczki twarde - średnica włosia wynosi około 0,3mm. Obecnie szczoteczki twarde są odradzane przez stomatologów ze względu na wpływanie na recesję dziąseł. 
  • szczoteczki średnie - średnica włosia wynosi od 0,2mm do 0,25mm.
  • szczoteczki miękkie - średnia włosia wynosi od 0,15mm do 0,18mm
  • szczoteczki bardzo miękkie - średnia wynosi poniżej 0,15mm, dochodzi nawet do 0,1mm. Taką średnicę włosia posiada szczoteczka TELLO ULTRASOFT 6240. Szczoteczki takie zalecane są u osób korzystających z implantów zębowych, ale także u osób posiadających nadwrażliwość zębów.

Jeżeli nie cierpimy na żadne schorzenia związane z zębami, zalecane są szczoteczki o średnim oraz miękkim włosiu. Nie prawdą jest, że im bardziej szczoteczka twarda tym lepiej wyszoruje zęby. Na poprawność wyczyszczenia zębów wpływa poprawna technika szczotkowania, stan i jakość szczoteczki oraz rodzaj używanej pasty.  

2. Ilość pęczków oraz ilość włókien na główce szczoteczki

Na podstawie pęczków szczoteczki możemy podzielić na:

  • wielopęczkowe - mające po 4 rzędy na szerokość główki szczoteczki oraz ponad 10 na długość główki. Są najpopularniejszymi szczoteczkami ręcznymi.
  • jednopęczkowe - szczoteczki takie posiadają jeden pęczek włókien. Zalecane są dla osób, które chcą dokładnie oczyścić bruzdy zębów trzonowych, albo oczyścić wyrzynający się ząb mądrości. Szczoteczki jednopęczkowe pozwalają także oczyścić szeroką przestrzeń międzyzębową. 

Kiedy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę do zębów powinno się wymieniać co 2-3 miesiące. Możemy także sami ocenić czy szczoteczka nadaje się do wymiany, ponieważ włókna zużytej szczoteczki nie są w takiej dobrej kondycji i zaczynają rozchodzić się na boki. 

Korzystanie ze zużytych szczoteczek nie pozwoli nam dokładnie oczyścić zębów, przez co wzrasta ryzyko próchnicy!

Jak oczyszczać szczoteczkę do zębów?

Po szczotkowaniu zębów powinniśmy dokładnie oczyścić szczoteczkę pod strumieniem bieżącej wody. Niedokładne oczyszczenie szczoteczki powoduje odkładanie się na dnie główki nalotu, w którego skład wchodzi stara pasta do zębów, resztki pokarmowe, a po pewnym czasie jest to idealne miejsce do bytowania bakterii.

Dodatkowo możemy co pewien czas dezynfekować szczoteczki - umyj szczoteczkę wodą z mydłem, a następnie umieść ją na 8-12 godzin w 3% roztworze wody utlenionej. Następnie dokładnie wypłucz ją wodą oraz osusz i postaw w ten sposób, aby główka szczoteczki była na górze (pionowo). Pozostaw szczoteczkę na godzinę, aby się dokładnie osuszyła i ciesz się z czystej szczoteczki - taka dezynfekcja jest również wskazana gdy korzystamy ze szczoteczki po raz pierwszy.

Na poniższym zdjęciu znajduje się porównanie szczoteczki, która już powinna zostać wymieniona (z lewej strony) oraz szczoteczki, z której można jeszcze korzystać.

Szczoteczki do zębów

Najlepsze produkty do higieny jamy ustnej

Najlepsze marki

Swoim Klientom oferujemy wyłącznie najlepsze marki dostępne na rynku.

Profesjonalne doradztwo

Profesjonalne doradztwo

Posiadamy szeroką wiedzę dotyczącą oferowanych przez nas produktów. Na pewno doradzimy Ci jaki produkt jest dla Ciebie.

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej 300 zł oferujemy darmową dostawę.

Zamówienia wysyłane tego samego dnia

Wysyłka w ten sam dzień

Zamówienia złożone do godziny 13:00 wysyłamy w ten sam dzień.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl