Kamień nazębny - co to jest, co powoduje i jak go ściągnąć?
Kamień nazębny - co to jest, co powoduje i jak go ściągnąć?

Kamień nazębny - jak zapobiegać się tworzeniu na naszych zębach?

Kamień nazębny, z łac. calculus dentalis, jest to zmineralizowana płytka nazębna, która odkłada się na naszych zębach. Kamień zwykle przybiera różną barwę, od żółtej po brązową, jest widoczny i wygląda nieestetycznie. Zatem jak zapobiegać tworzeniu się kamienia i jakie są sposoby jego usuwania?

Jak tworzy się kamień nazębny?

Proces powstawania kamienia nazębnego rozpoczyna się po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego czyszczenia zębów. Normalnym zjawiskiem jest odkładanie się na zębach płytki nazębnej, która już w kilka minut po zakończeniu mycia zębów pojawia się na ich powierzchni. Płytka nazębna, zwana też płytką bakteryjną, osadem nazębnym czy biofilmem jest to nalot, który ściśle przylega do powierzchni zęba, jest miękki i mazisty. Jako pierwsze do powierzchni zębów „przyczepiają się” składniki śliny, głównie glikoproteiny stanowiąc tak zwaną błonkę nabytą - pellicula.

Kolejny etap to zasiedlanie błonki nabytej przez bakterie niepróchnicotwórcze i próchnicotwórcze (głównie Lactobacillus i Streptococcus mutans). Bakterie powodują stopniowe narastanie objętości płytki nazębnej. W tym momencie płytka daje się łatwo usunąć przy pomocy szczoteczki do zębów podczas ich klasycznego mycia szczoteczką do zębów i przy pomocy nici dentystycznych, gdyż jest miękka i mazista.

Problem pojawia się, gdy nieusuwana płytka nazębna przekształca się w kamień nazębny. Dlatego tak ważne jest codzienne szczotkowanie naszych zębów! I dzięki codziennemu szczotkowaniu, możemy w pierwszym kroku zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego na naszych zębach. Dzieje się tak, gdyż rozpoczyna się proces odkładania soli mineralnych, m.in. fosforanów wapnia. Ponieważ pochodzą one ze śliny, to kamień nazębny rozwija się najszybciej w okolicy ujść gruczołów ślinowych. Tak więc są to językowe powierzchnie zębów siecznych żuchwy oraz policzkowe powierzchnie zębów trzonowych szczęki. Kamień nazębny jest to twardy i zmineralizowany osad i nie można go usunąć podczas codziennego mycia zębów szczoteczką. W celu jego usunięcia należy udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie może zostać zastosowana metoda piaskowania lub ultradźwiękowa.

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny należy usuwać nie tylko z powodów estetycznych, ale ma on również negatywny wpływ na stan uzębienia.

Kamień nazębny drażni dziąsła, a to prosta droga do ich stanu zapalnego. Nieleczony stan zapalny dziąseł może doprowadzić do poważnej choroby - zapalenia przyzębia. Nawarstwiający się kamień powoduje osuwanie się dziąsła i przerastanie biofilmu w stronę korzeni zęba. Może to skutkować zniszczeniem tkanek otaczających ząb. Cofnięte dziąsła powodują odsłonięcie się szyjki i korzeni zębów, które pozbawione oparcia, mogą się ruszać, przemieszczać, a skrajnych przypadkach wypadać.

Taki stan zapalny może obejmować nie tylko dziąsła, ale i ozębną oraz kości.

Odkładający się kamień może powodować nadwrażliwość szyjek zębowych.

Dodatkowo kamień nazębny jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.

Jak zapobiegać kamieniowi na zębach?

  1. Najważniejszym w zapobieganiu kamieniowi nazębnemu jest prawidłowa, codzienna higiena jamy ustnej przy pomocy odpowiednio dobranych szczoteczek do mycia zębów klasycznych lub elektrycznych, bądź sonicznych.
  2. Należy dokładnie i regularnie nitkować powierzchnie styczne zębów przy pomocy nici dentystycznych. Płytka nazębna znajdująca się pomiędzy zębami, która nie zostanie w pełni usunięta szybko przeobrazi się w kamień nazębny. Wtedy mimo codziennego szczotkowania kamień będzie się pojawiał i będzie powodował problemy z dziąsłami. Brak nitkowania zębów najczęściej objawia się próchnicą między zębami.
  3. Znakomicie sprawdza się irygator, który doskonale czyści przestrzenie międzyzębowe i trudno dostępne miejsca w jamie ustnej. W zależności od miejsca w łazience możesz wybrać irygator bezprzewodowy, bądź irygator stacjonarny.
  4. Należy pamiętać również o właściwym dobieraniu past do mycia zębów. Osoby z tendencją do odkładania się płytki nazębnej i tworzenia kamienia nazębnego mogą stosować pasty do mycia zębów specjalnie dedykowane temu problemowi - Elgydium Anti-Placa, Frezyderm Plaque Tartar
  5. Bardzo pomocne we właściwej higienie jamy ustnej jest stosowanie płukanek do płukania jamy ustnej, które spowalniają i hamują tworzenie się płytki nazębnej - sprawdź tutaj. W swoim składzie takie płyny powinny zawierać 0,05% chlorheksydyny. Polecamy płyn Curasept ADS 205 oraz PERIO-AID 0,05%
  6. Testem na sprawdzenie czy zęby zostały dokładnie umyte jest użycie produktów do wybarwiania płytki nazębnej. Używa się ich po szczotkowaniu zębów. Preparaty te wybarwiają płytkę nazębną na kolor ciemnoniebieski, fioletowy, bądź czerwony, dzięki czemu można dostrzec miejsca, które są niedomyte.
  7. W domowym kontrolowaniu stanu zębów, szczególnie w miejscach niewidocznych, znakomicie sprawdzą się zestawy diagnostyczne.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl