Problemy i higiena jamy ustnej u chorych na cukrzycę
Problemy i higiena jamy ustnej u chorych na cukrzycę

Problemy i higiena jamy ustnej u chorych na cukrzycę

Cukrzyca jest chorobą ogólnoustrojową, w wyniku której pacjenci borykają się z różnymi powikłaniami. Niestety, jama ustna również nie jest obojętna na to schorzenie, a w przebiegu cukrzycy może dochodzić do powstawania różnych zmian w obrębie jamy ustnej chorego.

Do najczęstszych problemów w jamie ustnej osób chorych na cukrzycę należą:

 • Zwiększona podatność na próchnicę - ze względu na duże stężenie glukozy w ślinie i wydzielinie kieszonek dziąsłowych. Zmniejszone wydzielanie śliny i obniżenie jej pH, również sprzyja rozwojowi próchnicy. Intensywność próchnicy uzależniona jest również od poziomu hemoglobiny glikowanej, czyli od stopnia wyrównania cukrzycy. U pacjentów ze stężeniem hemoglobiny glikowanej > 13% zaobserwowano znacznie intensywniejszą próchnicę zębów.
 • Trzykrotnie częstsze występowanie stanów zapalnych w jamie ustnej - głównie zmiany wysiękowe i grzybicze, a także zapalenie kątów ust, leukoplakia, liszaj płaski, przerost brodawek nitkowatych i język geograficzny. Zmiany nasilają się wraz z czasem trwania choroby.
 • Stałe uczucie suchości w jamie ustnej - związane ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, a także ze zwiększoną jej gęstością.
 • Podatność na powstawanie ran na błonie śluzowej jamy ustnej - rany występują częściej i goją się gorzej, niż u osób zdrowych. Dodatkowo skłonność do powstawania ran potęguje przesuszona śluzówka, która łatwo pęka.
 • Skłonność do krwawienia dziąseł - związana jest z podatnością na powstawanie ran, a także ze zwiększonym ryzykiem chorób przyzębia u osób chorych na cukrzycę. Chorzy na cukrzycę narażeni są na częstsze występowanie zapalenia dziąseł, które później może się przerodzić w zapalenie przyzębia. Zapalenie przyzębia przebiega z obniżeniem poziomu kości wokół zębów - dochodzi do obnażenia szyjek i korzeni zębów. Zmiany w przyzębiu dotyczą głównie osób ze źle kontrolowaną cukrzycą i dużym stopniem zaawansowania choroby.

            Ze względu na tak liczne problemy, osoby chore na cukrzycę powinny przykładać szczególną uwagę do codziennej higieny jamy ustnej w warunkach domowych. Dodatkowo chorzy na cukrzycę powinni częściej stawiać się w gabinecie stomatologicznym na profesjonalne zabiegi higienizacyjne np. scaling, co pomaga w zapobieganiu rozwoju zapalenia dziąseł, przyzębia oraz próchnicy.

Jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej w domu chorując na cukrzycę?

 • W celu ograniczenia rozwoju próchnicy warto stosować produkty zawierające fluor. Fluor posiada wyjątkowe działanie przeciwpróchnicowe, a także potrafi naprawiać początkowe zmiany próchnicowe w szkliwie.
 • Do innych substancji wykazujących działanie zapobiegające próchnicy możemy zaliczyć:
  • kompleks CPP-ACP - zawarty między innymi w produktach GC Tooth Mousse, który idealnie się sprawdzi do naprawy początkowych zmian próchnicowych
  • fosfokrzemian wapniowo-sodowy - zawarty głównie w pastach na nadwrażliwość
  • ksylitol - możemy go znaleźć np. w postaci gum do żucia
  • chlorheksydynę - dodawana jest głównie do płukanek, ale również bywa składnikiem past do zębów, dodatkowo zapobiega rozwojowi zapalenia dziąseł
 • W przypadku problemu z suchością w jamie ustnej pomocne są różnego rodzaju preparaty zapewniające długotrwałe nawilżenie i środki stymulujące produkcję śliny. Na rynku istnieją różne płyny, pasty, żele i spraye (np. seria GUM HYDRAL). Warto zwracać uwagę na takie substancje jak kwas jabłkowy, kwas cytrynowy i ksylitol - naturalne substancje, które pobudzają gruczoły ślinowe do wydzielania śliny. Z kolei kwas hialuronowy i betaina, poprzez umiejętność wiązania cząsteczek wody utrzymują uczucie nawilżenia, tworząc wilgotną powłokę na śluzówce jamy ustnej (np. XEROS - spray nawilżający jamę ustną).
 • W zapobieganiu zapalenia dziąseł i chorób przyzębia w cukrzycy istotne znaczenie ma właściwa higiena jamy ustnej. Płytka bakteryjna jest główną przyczyną powstawania zapalenia dziąseł. Dobrym sposobem na skuteczne usuwanie płytki bakteryjnej jest stosowanie tabletek lub płynów wybarwiających płytkę na inny kolor, co pokazuje nam w jakich miejscach nie doczyszczamy zębów i gdzie gromadzi się najwięcej płytki (np. tabletki GUM RED-COTE). Warto również do codziennej higieny jamy ustnej stosować szczoteczkę elektryczną lub soniczną, które są znacznie skuteczniejsze od szczoteczki manualnej. Natomiast w przypadku stosowania szczoteczki manualnej należy wybierać te miękkie i bardzo miękkie, aby nie dochodziło do krwawienia z dziąseł w trakcie szczotkowania.
 • Należy również pamiętać o higienie przestrzeni międzyzębowych, gdyż w tym miejscu najczęściej gromadzi się płytka bakteryjna, a przy pomocy szczoteczki do zębów nie jesteśmy w stanie całkowicie doczyścić tych miejsc. W tym celu można stosować nici dentystyczne i szczoteczki międzyzębowe.
 • W przypadku problemów z dziąsłami zalecane są preparaty zawierające chlorheksydynę - płukanki (np. CURASEPT ADS 220 COLOSTRUM), żele (np. CURASEPT ADS 350 COLOSTRUM) oraz pasty do zębów (np. CURASEPT ADS 720 COLOSTRUM). W obecności wydzielin i krwi aktywność chlorheksydyny nie ulega osłabieniu. Chlorheksydyna to najefektywniej działający antyseptyk w jamie ustnej, jest efektywna względem szerokiego spektrum mikroorganizmów. W stomatologii uznana jest od dziesięcioleci.
 • Innym składnikiem wpływającym na redukcję zapalenia dziąseł jest fluorek cyny, dodatkowo posiada również działanie przeciwpróchnicowe i redukujące nadwrażliwość zębów.
 • Dobrym rozwiązaniem dla osób chorych na cukrzycę, których dotyczy problem zapalenia przyzębia i zapalenia dziąseł jest irygator (Irygator HAXE bezprzewodowy). Przy pomocy irygatora można dokładnie oczyszczać chore kieszonki dziąsłowe. Oprócz standardowego oczyszczania kieszonek strumieniem wody, można również dodawać do irygatora antyseptyki chlorheksydynę, które wpływają leczniczo na zapalenie przyzębia.
 • Płukanki z chlorheksydyną sprawdzą się również idealnie u osób borykających się z problemem grzybicy jamy ustnej, gdyż antyseptyk ten niszczy również grzyby.

 

Dlaczego warto Nas wybrać?

Najlepsze produkty do higieny jamy ustnej

Najlepsze marki

Swoim Klientom oferujemy wyłącznie najlepsze marki dostępne na rynku.

Profesjonalne doradztwo

Profesjonalne doradztwo

Posiadamy szeroką wiedzę dotyczącą oferowanych przez nas produktów. Na pewno doradzimy Ci jaki produkt jest dla Ciebie.

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej 300 zł oferujemy darmową dostawę.

Zamówienia wysyłane tego samego dnia

Wysyłka w ten sam dzień

Zamówienia złożone do godziny 13:00 wysyłamy w ten sam dzień.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl