Przebarwienia zębów - jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia zębów

W dzisiejszej stomatologii jedną z ważniejszych kwestii stanowi estetyka.

Pacjenci zgłaszają się do dentysty nie tylko po to, żeby mieć zdrową jamę ustną, ale równie ważny jest dla nich piękny uśmiech. Często nawet, kwestie estetyczne są ważniejsze dla pacjenta niż te zdrowotne, w końcu uśmiech to nasza wizytówka. Wydawać by się mogło, że moda na hollywoodzki uśmiech i śnieżnobiałe zęby zrodziła się stosunkowo niedawno. Nic bardziej mylnego! Już w czasach starożytnych Rzymianie wybielali sobie zęby, wcierając w nie mocz w celu rozjaśnienia szkliwa. Z kolei w średniowieczu cyrulicy ścierali szkliwo szorstkim, metalowym narzędziem, następnie smarowali zęby roztworem kwasu azotowego. Całe szczęście te czasy są już za nami i nie musimy się już posuwać do tak drastycznych metod by mieć białe zęby.

Przyczyn przebarwień zębów jest wiele.

Istnieją te bardziej złożone, spowodowane różnymi chorobami takimi jak żółtaczka noworodków, wrodzona porfiria czy alkaptonuria. Z problemem przebarwień zębów mogą również zmagać się osoby z zaburzeniami hormonalnymi - niebieskobiałe zabarwienie zębów może świadczyć o nadczynności tarczycy, z kolei mlecznobiałe zęby mogą wskazywać na niedoczynność tego gruczołu. Jednak najpopularniejszą przyczyną przebarwień są barwniki zewnątrzpochodne gromadzące się w błonce śluzowej pokrywającej ząb. Najczęściej na zmianę barwy zębów wpływają barwniki z pożywienia (kawy, herbaty, ziół, soków czy czerwonego wina), tytoń i marihuana. Niektóre doustnie przyjmowane leki (np. żelazo) w kontakcie ze śliną tworzą związki przebarwiające zęby. Co ciekawe płukanki bakteriobójcze do jamy ustnej zawierające chlorheksydynę, sangwinarynę czy popularną listerynę również mogą powodować żółtawe podbarwienie naszych zębów. Dlatego warto zapytać swojego dentystę jak często i jak długo powinniśmy stosować takich płukanek.

Na szczęście zewnątrzpochodnych przebarwień można dość łatwo się pozbyć poprzez mechaniczne usunięcie złogów nazębnych i osadów, a także dzięki różnym środkom chemicznym, stosowanym do profesjonalnego wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych. W warunkach domowych przebarwienia możemy niwelować stosując różne pasty wybielające, natomiast najskuteczniejsze są nakładki ze specjalnym preparatem. Dzięki metodzie nakładkowej możemy uzyskać efekt podobny jak po profesjonalnym wybielaniu, jednak zajmuje to więcej czasu. Bardzo ważne jest, aby domowe nakładkowe wybielanie wykonywać po ścisłą kontrolą lekarza dentysty i zgodnie z jego zaleceniami.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą środków wybielających w naszym sklepie. Ofertę znajdą Państwo klikając w ten link.

Najlepsze produkty do higieny jamy ustnej

Najlepsze marki

Swoim Klientom oferujemy wyłącznie najlepsze marki dostępne na rynku.

Profesjonalne doradztwo

Profesjonalne doradztwo

Posiadamy szeroką wiedzę dotyczącą oferowanych przez nas produktów. Na pewno doradzimy Ci jaki produkt jest dla Ciebie.

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej 300 zł oferujemy darmową dostawę.

Zamówienia wysyłane tego samego dnia

Wysyłka w ten sam dzień

Zamówienia złożone do godziny 13:00 wysyłamy w ten sam dzień.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl