Strach przed dentysta - jak go pokonać?

Strach przed dentysta - jak go pokonać?

Dentofobia czyli lęk przed leczeniem stomatologicznym to bardzo powszechne zjawisko. Wiele osób myśli, że strach przed dentystą dotyczy tylko dzieci, jednak dorosłe osoby również borykają się z tym kłopotem, i w rzeczywistości nie jest to rzadkość. Silna dentofobia jest faktycznie bardzo poważnym problemem. Osoby zmagające się z tą fobią na samą myśl o wizycie w gabinecie dentystycznym odczuwają paraliżujący strach. Niestety to prowadzi do błędnego koła, pacjent z lęku i niechęci odkłada wizytę u stomatologa, nie zgłasza się na wizyty kontrolne, kiedy zaczyna odczuwać ból lub dyskomfort sięga po tabletki przeciwbólowe, stara się uporać z problemem na własną rękę. Taka sytuacja z reguły doprowadza do momentu, w którym ból zęba jest nie do opanowania i pacjent jest zmuszony do odwiedzenia dentysty. W takim przypadku wizyta u dentysty nie będzie najmilszym doświadczeniem.

Pacjent jest sparaliżowany ze strachu, doskwiera mu okropny ból zęba, do tego słyszy od dentysty, że jedyną opcją w tej chwili jest usunięcie zęba albo leczenie kanałowe. Niestety oba te zabiegi nie cieszą się opinią najprzyjemniejszych, głównie ze względu na to, iż jeszcze kilkanaście lat temu wykonywane były bardzo często bez znieczulenia. Przerażające historie o wyrywaniu zębów i leczeniu kanałowym krążą wśród społeczeństwa, nierzadko opowiadane są przez osoby, które miały przeprowadzony taki zabieg 20-30 lat temu. W obecnych czasach stomatologia jest jedną z prężniej rozwijających się gałęzi medycyny. Sprzęt, narzędzia i metody diametralnie się zmieniły. Znieczulenia to chleb powszedni dla każdego dentysty, co sprawia, że najzwyklejsze borowanie, leczenie kanałowe czy nawet usunięcie zęba przebiegają bezboleśnie.

Aktualnie stomatologia bazuje na jak najbardziej bezbolesnych metodach i narzędziach do wykonywania rozmaitych procedur. W tej chwili można przeprowadzić zabieg usuwania zęba bez użycia wielkich kleszczy przypominających stare kombinerki mechanika. Wystarczy użycie niewielkiego narzędzia, które jest w stanie łagodnie odciąć więzadła utrzymujące ząb w zębodole, bez nieprzyjemnego uczucia wyważania zęba. Po przecięciu więzadeł dentysta delikatnie wyciąga ząb z zębodołu i na tym kończy się cały zabieg. Oczywiście dla komfortu pacjenta cały zabieg wykonuje się w znieczuleniu. Tak samo wielkie, grube igły do podawania znieczulenia zostały zastąpione przez dużo mniejsze i cieńsze, a miejsce wkłucia smarowane jest wcześniej smacznym, owocowym żelem, przez co pacjent nie czuje nieprzyjemnego momentu ukłucia. Również strzykawki i karpule ze znieczuleniami można zastąpić specjalnym urządzeniem elektronicznym, które dozuje znieczulenie w kontrolowany powolny sposób, przez co redukowane jest uczucie rozpierania tkanek przez podawany płyn. Dlatego warto rozeznać się i poszukać stomatologa, który używa w swojej praktyce nowoczesnych, atraumatycznych narzędzi i technik. Najlepszym jednak sposobem na pokonanie strachu przed dentystą jest stopniowe oswajanie się. Należy się zgłaszać do stomatologa na częste wizyty kontrolne, na których będzie przeprowadzana specjalistyczna higienizacja pomagająca utrzymać dobry stan uzębienia. Tak samo w czasie takich wizyt dentysta lub higienistka przedstawią, jak w najlepszy sposób dbać o zdrowie swoich zębów w domu. Profilaktyka w domu jest niezmiernie ważna. Dobrze dobrana szczoteczka i technika mycia zębów, pasta z odpowiednią zawartością fluoru, dodatkowe akcesoria do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i języka, a także dieta ograniczająca cukry proste to klucz do wyeliminowania nowych ubytków próchnicowych. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, że próchnica pojawi się na twoich zębach, zgłaszając się na regularne wizyty, dentysta będzie w stanie zauważyć próchnicę w początkowym stadium i poprzez odpowiednią higienizacją lub minimalnie inwazyjne opracowanie ubytku narzędziami będzie w stanie uporać się z tym problemem bez żadnego bólu i nieprzyjemnych dolegliwości. Systematyczność w odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego sprawi, że stopniowo będziesz oswajać się z tym miejscem oraz nie będzie Ci się ono kojarzyć z bólem i przykrymi sytuacjami. Regularność sprawi, iż dentysta w czasie wizyty będzie ograniczał się do przeprowadzenia przeglądu, ewentualnie usunięcia osadu czy kamienia, zastosowania preparatu hamującego rozwój początkowej próchnicy lub niewielkiego borowania, a wszystkie te czynności są w pełni komfortowe. Dentysta nie pozwoli Ci doprowadzić do rozwinięcia się zaawansowanej próchnicy, która prowadzi do zapalenia miazgi i bólu spędzającego sen z powiek. Dzięki temu unikniesz również bardziej inwazyjnych zabiegów jak leczenie kanałowe czy usuwanie zęba, które mogą generować większy stres.

Podsumowując, naszymi wskazówkami w pokonaniu strachu przed wizytami w gabinecie stomatologicznym to:

  1. Szukaj gabinetu korzystającego w swojej praktyce nowoczesnych narzędzi i metod
  2. Zgłaszaj się na częste kontrole do dentysty - im częściej będziesz to robić, tym rzadziej będziesz doświadczał nieprzyjemnych zabiegów
  3. Oswajaj się z zabiegami stomatologicznymi - zgłaszaj się na usuwanie kamienia, fluoryzację
  4. Higiena, higiena i jeszcze raz higiena! Regularnie szczotkuj zęby odpowiednią szczoteczką oraz pastą do zębów, płucz jamę ustną, korzystaj ze szczoteczek międzyzębowych!

Najlepsze produkty do higieny jamy ustnej

Najlepsze marki

Swoim Klientom oferujemy wyłącznie najlepsze marki dostępne na rynku.

Profesjonalne doradztwo

Profesjonalne doradztwo

Posiadamy szeroką wiedzę dotyczącą oferowanych przez nas produktów. Na pewno doradzimy Ci jaki produkt jest dla Ciebie.

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej 300 zł oferujemy darmową dostawę.

Zamówienia wysyłane tego samego dnia

Wysyłka w ten sam dzień

Zamówienia złożone do godziny 13:00 wysyłamy w ten sam dzień.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl