CSK-MED.PL
Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe - dolegliwości oraz leczenie
Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe - dolegliwości oraz leczenie

Zęby mądrości czyli trzecie zęby trzonowe

Osoba dorosła posiada do 32 zębów, jako ostatnie pojawiają się trzecie trzonowce, czyli ósemki, potocznie nazywane zębami mądrości. Ich wyrzynanie się zwykle wywołuje nieprzyjemne dolegliwości jak i może prowadzić do przykrych powikłań.

Co to są zęby mądrości?

Trzecie trzonowce (łac. dens serotinus) to zęby, które wyrastają jako ostatnie, zwykle między 17 a 25 rokiem życia. Mogą pojawić się też znacznie później, nawet po 40 roku życia. Wyrastają jako ostatnie zęby w łukach zębowych szczęki i w żuchwy.

Zawiązki tych zębów pojawiają się w dziąśle około 5 roku życia, ale na zdjęciu RTG szczęk są zwykle widoczne dopiero około 10 roku życia. Trzeba dodać, że u wielu osób zawiązki ósemek w ogóle się nie pojawiły. Jest to wynikiem zmian ewolucyjnych. Nasi przodkowie mieli większe kości szczęki i żuchwy ze względu na ich dietę, kiedy musieli używać więcej siły przy gryzieniu i rozdrabnianiu pokarmu. Zmieniło się to na przestrzeni lat. Obecnie spożywamy żywność lepiej przetworzoną, więc posiadanie dodatkowych zębów stało się zbędne i sama natura je eliminuje.

Sam proces wyrzynania się ósemek zależy od predyspozycji genetycznych. U jednych osób pojawiają się one dość szybko i bezproblemowo. Zwykle proces ich wyrzynania się przebiega skokowo i rozciąga się w czasie do około 3 lat. W większości przypadków wyrzynanie się trzecich trzonowców u osób dorosłych, kiedy to zakończył się wzrost szczęk, powoduje silne dolegliwości bólowe, które mogą trwać z przerwami dość długo ze względu na ich specyficzny sposób wyrzynania się. 

Jakie problemy mogą się pojawić w związku z wyrzynającą się ósemką?

Podczas wyrzynania się trzecich zębów trzonowych może pojawić się ból w tyle szczęki, który staje się coraz bardziej rozległy obejmując dziąsła i podniebienie. Może promieniować do ucha. Błona śluzowa w okolicy wyrzynającego się zęba jest rozpulchniona, zaczerwieniona i drażliwa. Zwykle pojawia się opuchlizna dziąsła. Stanowi zapalnemu towarzyszyć może powiększenie węzłów chłonnych i gorączka. Często jest problem z szerokim otwarciem ust.

Dodatkowym kłopotem, które może przysporzyć wyrzynająca się ósemka są powikłania wynikające bezpośrednio z zaburzeń rozwoju zawiązki zęba oraz kierunku jej wzrostu. Może ona bowiem pozostać w kości szczęki lub wyrznąć się tylko częściowo. Mamy wówczas do czynienia z zatrzymaniem ósemki. Często zdarza się, że ósemka jest ustawiona niewłaściwie w stosunku do łuku zębowego, np. wyrasta poziomo naciskając na korzenie siódemek powodując stłoczenie zębów, a te w konsekwencji zaczynają się przesuwać.

Kolejny kłopot to krwawienie z podrażnionego dziąsła w okolicy wyrzynającej się ósemki w skutek jego ciągłego przygryzania. Ponadto, ósemka, która wyrosła czy wyrasta w nieodpowiednim kierunku może drażnić i ranić policzki. Takie sytuacje sprzyjają utrzymywaniu się stanu zapalnego i tym samym tworzy się doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Zwiększa się wówczas ryzyko rozwoju zmian próchniczych. Do takich zmian może również doprowadzić nieodpowiednia higiena w okolicach ostatnich trzonowców, czego powodem jest ich usytuowanie i utrudniony do nich dostęp.

W sytuacji, kiedy wyrzynająca się ósemka powoduje uciążliwe dolegliwości należy problem skonsultować z lekarzem dentystą. 

Higiena jamy ustnej przy posiadaniu trzecich zębów trzonowych

Osoby posiadające trzecie trzonowce lub borykające się z nawracającymi stanami zapalnymi powinny pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka, która może uchronić nas przed bardziej inwazyjnym leczeniem. Tak więc pamiętajmy o:

 • regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym
 • stosowaniu odpowiedniej szczoteczki do mycia zębów
 • stosowaniu szczoteczki jednopęczkowej, która pozwala dotrzeć do trudo dostępnych miejsc
 • odpowiednim czyszczeniu ósemek najlepiej przy użyciu szczoteczek jednopęczkowych, które lepiej docierają do trudno dostępnych miejsc
 • odpowiednim czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych
 • używaniu irygatora
 • szorowaniu języka
 • myciu zębów po każdym posiłku
 • stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej, które utrzymują dziąsła w dobrym stanie, spowalniają i hamują odkładanie się płytki nazębnej oraz zmniejszają ryzyko próchnicy zębów

Sposoby na problemy z ósemką

 • w przypadku bólu zęba czy dziąsła można sięgnąć po ogólnodostępne środki przeciwbólowe
 • można stosować płukanki do płukania jamy ustnej z dodatkiem z rumianku, szałwi czy mięty, aloesu, które w zależności od składu, mają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, antyseptyczne i ściągające
 • w przypadku podrażnienia dziąseł czy policzków zaleca się stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, past do mycia zębów oraz żeli z chlorheksydyną, która wykazuje szerokie działanie bakteriobójcze, bakteriostatyczne, przeciwgrzybicze, jak i przeciwpierwotniakowe, środek ten ma zdolność hamowania przylegania bakterii do powierzchni zębów, co zapobiega rozwojowi biofilmu i w ten sposób wpływa na zmniejszenie ilości płytki nazębnej.
 • ulgę na bolące dziąsła może przynieść stosowanie żeli na ząbkowanie dla dzieci, które pomagają złagodzić ból dziąseł i dyskomfort związany z wyrzynaniem się zęba, przyspieszają proces gojenia i redukują obrzęki podrażnionych błon śluzowych, polecane są w przypadku występowania obrzęku i zaczerwienienia dziąseł
 • można stosować produkty dedykowane problemom z dziąsłami - płukanki, pasty, żele
Artykuły do higieny jamy ustnej

Dlaczego warto Nas wybrać?

Najlepsze produkty do higieny jamy ustnej

Najlepsze marki

Swoim Klientom oferujemy wyłącznie najlepsze marki dostępne na rynku.

Profesjonalne doradztwo

Profesjonalne doradztwo

Posiadamy szeroką wiedzę dotyczącą oferowanych przez nas produktów. Na pewno doradzimy Ci jaki produkt jest dla Ciebie.

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej 300 zł oferujemy darmową dostawę.

Zamówienia wysyłane tego samego dnia

Wysyłka w ten sam dzień

Zamówienia złożone do godziny 13:00 wysyłamy w ten sam dzień.

Jesteśmy oficjalnym partnerem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

Oficjalny partner Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl