Dieta przy aparacie ortodontycznym - co jeść po założeniu aparatu?
Dieta przy aparacie ortodontycznym - co jeść po założeniu aparatu?

Dieta dla osób noszących aparat ortodontyczny

Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny być świadome tego, że podczas kuracji konieczne będzie zmodyfikowanie diety. Niewłaściwa dieta może mieć bowiem przykre i kosztowne konsekwencje, np. może dojść do odklejenia się zamka, wykrzywienia łuku, może doprowadzić też do rozwoju próchnicy.

W pierwszych dniach po założeniu aparatu pacjent zwykle odczuwa dyskomfort i ból, który utrudnia gryzienie pokarmów. Trzeba dobrych kilkunastu dni, by przyzwyczaić się do aparatu, a w zasadzie obcego ciała w ustach. Dlatego bardzo ważne zadbanie w tym czasie o właściwą dietę. Należy wówczas jak najmniej gryźć, a więc jeść produkty bardzo miękkie, najlepiej w postaci papki, posiłki nie mogą być też gorące. Produkty twarde, wymagające gryzienia, zastąpmy miękkimi, zmiksowanymi. Na tym tak ważnym etapie leczenia do diety najlepiej wprowadzić:

 • zupy kremy,
 • pasty warzywne,
 • pulpety z mielonego mięsa, najlepiej drobiowego i rybnego,
 • tłuczone ziemniaki.

Znakomicie sprawdzą się wtedy produkty dla małych dzieci – kaszki i serki. Dietę należy uzupełnić o nabiał, w tym naturalne jogurty, kefiry czy maślanki,

Z czasem dietę można rozszerzać, ale należy unikać produktów, które mogą uszkodzić zęby i aparat ortodontyczny.

Oto produkty, z których na czas leczenia ortodontycznego najlepiej zrezygnować.

 1. Guma do żucia może okleić zamki i je odkleić, może doprowadzić do odcementowania się pierścienia i w konsekwencji zniszczyć aparat.
 2. Pokarmy ciągnące i lepkie, np. cukierki typu krówka, toffi, żelki czy karmel oklejają nie tylko zęby, ale i aparat, podobnie jak guma do żucia mogą doprowadzić do odklejenia się zamków. Sprzyjają też rozwojowi próchnicy, a ta zwykle powoduje wydłużenie leczenia ortodontycznego.
 3. Wrogiem dla zębów w ogóle, a szczególnie dla tych z aparatem są wszelkiego rodzaju chipsy, chrupki i inne słone przekąski, które składają się głównie ze skrobi, a ta rozkłada się w ślinie na szkodliwe dla zębów cukry proste przyczyniające się do rozwoju próchnicy.
 4. Orzechy, twarde cukierki, ciastka i pieczywo wymagają gryzienia i dlatego są dla aparatu niebezpieczne. Konsekwencje ich spożywania są zwykle bardzo kłopotliwe. Prowadzi ono bowiem do odklejania się zamków i pierścieni oraz do wygięcia łuku.
 5. Produkty barwiące takie jak soki owocowe z ciemnych owoców, np. z czarnej porzeczki, soki warzywne z ciemnych warzyw, np. z czerwonych buraków, owoce, np. jagody, warzywa, np. czerwona papryka, zwykle przebarwiają elementy zamków, tzw. ligaturki (gumki).
 6. Należy również pamiętać o tym, że podobnie przebarwienia ligaturek powoduje czerwone wino, kawa i herbata.
 7. Niebezpieczne dla zębów z aparatem są alkohole i napoje gazowane, np. cola, gdyż zawarte w nich substancje chemiczne niszczą szkliwo, odsłaniając zębinę.
 8. Podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy zrezygnować z jedzenia twardych owoców w całości, gdyż taki sposób jedzenia może zniszczyć jego elementy. Najlepiej więc kroić owoce na mniejsze kawałki, ścierać lub blendować.
 9. Trzeba również uważać na barwiące przyprawy, np. na kurkumę

Produkty do higieny aparatu ortodontycznego

Zatem co można jeść podczas leczenia ortodontycznego, po założeniu aparatu?

 1. Dietę warto wzbogacić o nabiał typu chudy twaróg, żółty ser, jogurty, kefir, maślankę, gdyż są one przede wszystkim ogromnym źródłem wapnia stanowiącego podstawowy budulec kości i zębów. Nabiał zawiera również witaminy z grupy B oraz witaminy A, D oraz E. Żółty ser podnosi poziom pH, zmniejszając tym samym ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Zawiera też difosforany, które zapobiegają zapaleniu dziąseł. Z kolei jogurty dbają o prawidłową florę przewodu pokarmowego, w tym także jamy ustnej. Należy pamiętać, że niedobór wapnia prowadzi do próchnicy i zwiększa podatność zębów na złamania.
 2. Warto jeść jajka, gdyż są bogatym źródłem selenu, witaminy D, B2, B6, B12 i minerałów takich jak cynk, żelazo i miedź.
 3. Ryby morskie z kolei są dobrym źródłem pokarmowym kwasów EPA i DHA, jodu i selenu oraz witaminy D, która jest odpowiedzialna za prawidłową mineralizację szkliwa.

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy również zadbać o właściwą higienę jamy ustnej i samego aparatu.

Zapraszamy do lektury naszego wpisu, który poświęciliśmy aparatom ortodontycznym i higienie jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl