CSK-MED.PL
Jak dbać o aparat ortodontyczny? Zdejmowany oraz stały.
Jak dbać o aparat ortodontyczny? Zdejmowany oraz stały.

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny jest bardzo popularnym narzędziem stosowanym dla uzyskania prawidłowego zgryzu. Jednak, by zamierzone efekty zostały osiągnięte, niezbędna jest też właściwa higiena jamy ustnej, samego aparatu ortodontycznego oraz odpowiednia dieta. Tak więc od momentu wyjścia z gabinetu ortodonty duża odpowiedzialność spoczywa na samym pacjencie.

Co to jest aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny (z gr. orthos – prosty; odous – ząb), jak sama nazwa mówi, jest narzędziem służącym do korekcji wady zgryzu. O potrzebie jego zastosowania zawsze decyduje lekarz ortodonta.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Istnieją dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: ruchome i stałe.

Aparat ruchomy

Wczesne i niewielkie wady zgryzu można wyeliminować przy pomocy aparatu ruchomego. Wraz z odpowiednimi ćwiczeniami leczenie przy jego zastosowaniu jest satysfakcjonujące. Aparat tego rodzaju zalecany jest dla dzieci w wieku 4 do 12 lat, które posiadają zęby mleczne lub uzębienie mieszane, czyli zęby mleczne oraz zęby stałe. W niektórych przypadkach może też być stosowany u osób dorosłych. Aparat powinno się nosić zazwyczaj 12-14 godzin na dobę. Można go swobodnie samemu zakładać i zdejmować. Efekt leczenia przy pomocy tego aparatu zależy w dużym stopniu od samego pacjenta, jego samodyscypliny i systematyczności. Leczenie wymaga regularnych wizyt kontrolnych u lekarza ortodonty, który sprawdza postęp leczenia.

Aparat ortodontyczny ruchomy zbudowany jest z akrylowej płytki, różnego rodzajuklamer, łuków z drutu i sprężyn. Wyróżnia się następujące rodzaje aparatów ortodontycznych ruchomych:

 • jednoszczękowy - na jeden łuk zębowy
 • dwuszczękowy – na oba łuki zębowe
 • aktywator – stosowany w czasie wyżynania się zębów, zapobiega rozwojowi wad zgryzu
 • trainer – stosowany u dzieci z zębami mlecznymi; zakładany na noc i na 1 godzinę w ciągu dnia
 • płytka Schwarza – stosowana u dzieci w okresie wzrostu w celu poszerzenia łuków zębowych
 • twin Block – jest to zestaw dwóch płytek: górnej i dolnej, stosowanych równocześnie w celu poszerzenia łuków zębowych w dzieci w okresie wzrostu
 • expander, hyrax, płytka Hassa, aparat Quad Helix – stosuje się je w celu wyleczenia stłoczeń zębów lub poszerzenia szczęki
 • Clear Aligner – stosowany u osób dorosłych w celu wyleczenia stłoczeń lub diastemy
 • Invisalign – stosowany u nastolatków i  dorosłych w postaci przezroczystych nakładek

Aparat stały

Stały aparat ortodontyczny można zastosować w każdym wieku życia pacjenta, ale zalecany jest młodzieży i dorosłym.

Aparat tego rodzaju zbudowany jest z zamków przymocowanych do zębów specjalnym klejem stomatologicznym. W zależności od materiału z którego zamki są wykonane dostępna jest ich cała gama: kompozytowe, porcelanowe, kryształowe, szafirowe, plastikowe oraz ceramiczne. Do zamków, przy pomocy ligatur, tzw. gumek, czy też drutów metalowych, mocuje się łuk ortodontyczny - specjalny drut nikolowo-tytanowy lub stalowy. Natężenie drutu reguluje lekarz ortodonta. Długość noszenia takiego aparatu uzależniona jest od wady, choć jest tak, że im pacjent starszy, tym czas noszenia aparatu jest krótszy. Aparatu stałego nie można samemu wyjmować.

Wśród wad zgryzu predysponujących do założenia aparatu stałego należą:

 • przodozgryz
 • tyłozgryz
 • zgryz otwarty
 • stłoczenia zębów

Istnieją pewne przeciwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego. Nie zaleca się ich dla osób z obniżoną odpornością, z zaburzeniami hormonalnymi czy chorych na cukrzycę. 

Współczesna ortodoncja dysponuje wieloma typami aparatów stałych. Są to:

 • aparaty tradycyjne – najbardziej popularne, mocowane na przedniej powierzchni zębów
 • aparaty lingwalne (językowe) – mocowane na tylnej powierzchni zębów

Leczenie aparatem stałym wymaga oczywiście regularnych wizyt kontrolnych u lekarza ortodonty (co 4-6 tygodni), który sprawdza postęp leczenia oraz reguluje druty czy wymienia zużyte gumki.

Właściwa higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego

Zarówno aparaty ruchome jak i stałe wymagają od pacjentów szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej.

Dbając o higienę jamy ustnej przy aparacie ruchomym należy pamiętać o kilku zasadach:

 • staranne mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie przy użyciu odpowiednich past i płukanek, po uprzednim wyjęciu aparatu
 • odpowiednie czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych
 • zaleca się używanie irygatora
 • dbałość o higienę samego aparatu, który należy myć przy pomocy szczoteczki i pasty do zębów, zaleca się też stosowanie specjalnych preparatów dedykowanych dla aparatów ortodontycznych
 • aparat ortodontyczny można myć przy użyciu myjki sonicznej
 • po umyciu aparat powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach, np. w pudełkach dedykowanych do ich przechowywania

Higiena jamy ustnej przy aparacie stałym

Ze względu na brak możliwości wyciągnięcia aparatu należy ze szczególną dbałością szczotkować zęby i usuwać płytkę nazębną. Oczywiście ze względu na aparat jest to utrudnione. Z pomocą wtedy przychodzą specjalne akcesoria dedykowane zębom z aparatem stałym:

 • specjalna szczoteczka ortodontyczna – jej wyprofilowane włókna skutecznie czyszczą wszystkie elementy aparatu ortodontycznego. Specjalne „wcięcie” zapewnia idealne czyszczenie zębów oraz zewnętrznych powierzchni zamków, pierścieni, łuków, a także delikatnie masuje dziąsła
 • szczoteczka jednopęczkowa – dociera do miejsc trudnodostępnych, usuwa płytkę nazębną gromadzącą się wokół zamków
 • nici dentystyczne dedykowane uzębieniu z aparatem ortodontycznym – posiadają sztywną końcówkę i dzięki temu można ją łatwo wprowadzić pod łuk aparatu. Struktura nici zapewnia kompleksową i dokładną higienę.
 • irygator – pozwala na dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, usuwa płytkę nazębną, resztki pokarmu oraz kamień nazębny. Dzięki obrotowej głowicy dotrze w każdy zakamarek jamy ustnej i aparatu. Dodatkowo masuje dziąsła.
 • szczoteczki międzyzębowe - dostępne w różnych rozmiarach pozwalają pozbyć się resztek pokarmu, płytki nazębnej między zębami, łukami i zamkami.
 • pasta do zębów dedykowana zębom z aparatem ortodontycznym -  pozwala skutecznie czyścić zęby oraz elementy aparatu, zapewnia codzienną ochronę przed powszechnie występującymi problemami w trakcie leczenia ortodontycznego: uszkodzeniami błony śluzowej, podrażnieniami, gromadzeniem się płytki bakteryjnej, zapaleniem dziąseł, demineralizacją szkliwa, nieświeżym oddechem
 • płukanki do zębów dedykowane zębom z aparatem ortodontycznym - Płukanie jamy ustnej pozwala na usunięcie z jamy ustnej resztek po posiłkach, których zaleganie może być problematyczne przy aparacie stałym - płukanki posiadają w swoim składzie substancje zapobiegające tworzeniu się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Płukanie jamy ustnej zwiększa i uzupełnia efekty szczotkowania z pastą, ponieważ płyn skutecznie dociera do trudno dostępnych miejsc i przedłuża utrzymywanie aktywnych składników w jamie ustnej.
 • wosk ortodontyczny - zapobiega uczuciu dyskomfortu i przeciwdziała podrażnieniom policzków oraz dziąseł spowodowanych ostrymi elementami aparatu ortodontycznego.
 • tabletki lub płyn wybarwiające płytkę nazębną – pozwalają na sprawdzenie efektów mycia zębów, gdyż wybarwiają płytkę nazębną w miejscach niedomytych, trudnodostępnych, np. między zębami, pod zamkami, pod łukami.
 • zestawy ortodontyczne - są szczególnie polecane osobom, które dopiero zaczynają przygodę z aparatem ortodontyczym. W ich składzie znajdujemy, np. płyn do płukania, pastę, szczoteczkę, tabletki wybarwiające płytkę nazębną czy nić ortodontyczną.

Produkty do higieny aparatu ortodontycznego

Niestety, niewłaściwa higiena jamy ustnej prowadzi do przykrych i bolesnych konsekwencji, np. choroby dziąseł, przebarwienia zębów, rozwoju próchnicy oraz może sprawić, że leczenie przy pomocy aparatu ortodontycznego nie przyniesie zadawalających efektów.

Właściwa dieta - co jeść nosząc aparat ortodontyczny?

Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny być świadome tego, co można jeść, ale też jak jeść.

W pierwszych dniach po założeniu aparatu należy jak najmniej gryźć, a więc jeść produkty bardzo miękkie, najlepiej postaci papki.

Z czasem dietę można rozszerzać, ale najlepiej unikać produktów, które mogą uszkodzić zęby i aparat ortodontyczny. Oto z czego najlepiej zrezygnować:

 • guma do żucia
 • pokarmy ciągnące i lepkie, np. cukierki typu krówka, karmel
 • orzechy
 • twarde cukierki, ciastka i pieczywo
 • soki owocowe
 • napoje gazowane, np. cola
 • ciemne owoce i warzywa, ich przetwory, czerwone wino – mogą przebarwić ligaturę
 • twarde owoce jedzone w całości (należy je pokroić na mniejsze kawałki)

Podsumowanie

Decydując się na założenie aparatu ortodontycznego stałego lub ruchomego należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Początkowo może wydawać się to trudne, ale przy użyciu odpowiednich akcesoriów i preparatów dochodzi się do wprawy  i właściwie dba o swoje zęby oraz aparat ortodontyczny. Należy pamiętać, że aby leczenie ortodontyczne było skuteczne, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i z należytą starannością dbać o higienę jamy ustnej.

Artykuły do higieny jamy ustnej

Dlaczego warto Nas wybrać?

Najlepsze produkty do higieny jamy ustnej

Najlepsze marki

Swoim Klientom oferujemy wyłącznie najlepsze marki dostępne na rynku.

Profesjonalne doradztwo

Profesjonalne doradztwo

Posiadamy szeroką wiedzę dotyczącą oferowanych przez nas produktów. Na pewno doradzimy Ci jaki produkt jest dla Ciebie.

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej 300 zł oferujemy darmową dostawę.

Zamówienia wysyłane tego samego dnia

Wysyłka w ten sam dzień

Zamówienia złożone do godziny 13:00 wysyłamy w ten sam dzień.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl