Producenci

Irygatory do czyszczenia zębów

Właściwa higiena pozwala zachować zdrowie jamy ustnej, w tym białe zęby oraz świeży oddech. Istnieje wiele sposobów oczyszczania zębów. Równie ważne jak szczotkowanie powierzchni zębów jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Znakomitym rozwiązaniem dla uzyskania właściwego efektu oczyszczenia tych trudno dostępnych miejsc jest stosowanie irygatora.

Co to jest irygator?

Irygator jest urządzeniem, które w higienie jamy ustnej może zastąpić nici dentystyczne, którymi czyści się powierzchnie między zębami. Zasada działania irygatora jest bardzo prosta. Przez dozownik wypuszczane są pod ciśnieniem woda lub mieszanka wody i powietrza, które usuwają resztki pokarmu i płytkę bakteryjną z powierzchni zęba. Ciśnienie wypuszczanego płynu jest na tyle wysokie aby sobie z tym poradzić, z drugiej strony wystarczająco niskie aby być bezpiecznym dla dziąseł. Taki zabieg jest nawet korzystny dla zdrowia dziąseł – strumień powietrza ,,masuje” je i zwiększa ich ukrwienie.

Kto powinien używać irygatora?

Irygator może być używany przez każdego. Jest natomiast szczególnie polecany dla osób ze stłoczeniami zębów, noszącymi aparaty ortodontyczne lub uzupełnienia protetyczne – korony, mosty, licówki czy implanty. Są to miejsca trudno dostępne dla szczoteczki, a ograniczając się tylko do szczotkowania nie jesteśmy w stanie prawidłowo ich doczyścić. Jednak strumień z irygatora bez problemu do nich dotrze i usunie zalegające zanieczyszczenia. Korzystne jest także używanie irygatora przez osoby z chorymi dziąsłami. Choroba dziąseł jest spowodowana głównie przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej, która nie jest dokładnie usuwana. Zastosowanie irygatora usprawnia eliminację bakterii i pozwala na cofnięcie się choroby dziąseł.

Budowa i rodzaje irygatora.

Podstawowymi elementami irygatora są: zbiornik na płyn, rękojeść oraz końcówka. Różne rodzaje irygatorów różnią się tymi elementami. Pojemność zbiornika na płyn wpływa na częstość jego uzupełniania. Na rękojeści mogą znajdować się dodatkowe przyciski m.in. do regulacji ciśnienia strumienia wody, zmiany trybu pracy. Końcówki są elementami wymiennymi i w zależności od przeznaczenia różnią się wyglądem. Dostępne są: końcówki standardowe – do usuwania resztek pokarmów spomiędzy zębów; końcówki do czyszczenia powierzchni języka; końcówki zakończone miękkim włosiem - dla osób noszących aparat ortodontyczny.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje irygatorów: stacjonarny i bezprzewodowy.

Dostępne są także zestawy irygator plus szczoteczka elektryczna.

Poszczególne irygatory różnią się także możliwością pracy w różnych trybach i różnym ciśnieniem wypuszczanego płynu. Irygator Oral-B Professional MD-20 OXYJET daje możliwość 5 stopniowej regulacji ciśnienia, a także mieszania płynu z filtrowanym powietrzem, co pozwala na tworzenie mikropęcherzyków, które bardzo dokładnie usuwają zanieczyszczenia z powierzchni zębów.

Jak używać irygatora?

Irygator najlepiej używać po myciu zębów (2-3 razy dziennie), a także po posiłku gdy chcemy pozbyć się zalegających resztek pokarmu. Zbiornik irygatora należy napełnić wodą (nieprzekraczającą 40°C) lub specjalnym płynem. Płyn taki może mieć dodatkowe działanie antybakteryjne i przeciwpróchnicze.  Należy wybrać odpowiednią końcówkę oraz tryb pracy irygatora, który chcemy zastosować. Następnie końcówkę kierujemy w stronę uzębienia, najlepiej pod kątem 90° i włączamy urządzenie. Zaleca się mieć przymknięte usta podczas czyszczenia. Czas czyszczenia powinien wynosić 2-3 minuty. Dla osób z chorymi dziąsłami i posiadającymi kieszonki przyzębne polecane są - specjalna końcówka, słabszy strumień wody oraz ułożenie końcówki pod kątem 45° do powierzchni zęba, w kierunku dziąsła. Pozwoli to na usunięcie zanieczyszczeń z kieszonek.

Pamiętać należy aby regularnie czyścić irygator z osadów i kamienia. Pozwoli to na długoczasowe, prawidłowe działanie urządzenia i zapobiegnie usterkom. Do tego celu zaleca się używanie preparatu Redesept, który dezynfekuje, oczyszcza i odkamienia irygator.

Irygator jest stosunkowo mało znanym urządzeniem do higieny jamy ustnej, jednak dającym wiele korzyści z jego stosowania. Polecany jest każdej osobie chcącej zadbać o zdrowie jamy ustnej. Różnorodność modeli pozwoli na wybór irygatora dostosowanego do naszych potrzeb.

Dlaczego warto Nas wybrać?

Najlepsze produkty do higieny jamy ustnej

Najlepsze marki

Swoim Klientom oferujemy wyłącznie najlepsze marki dostępne na rynku.

Profesjonalne doradztwo

Profesjonalne doradztwo

Posiadamy szeroką wiedzę dotyczącą oferowanych przez nas produktów. Na pewno doradzimy Ci jaki produkt jest dla Ciebie.

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej 300 zł oferujemy darmową dostawę.

Zamówienia wysyłane tego samego dnia

Wysyłka w ten sam dzień

Zamówienia złożone do godziny 13:00 wysyłamy w ten sam dzień.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl