Szyny relaksacyjne na bruksizm
Szyny relaksacyjne na bruksizm

Szyny relaksacyjne na bruksizm

Bruksizm jest dokuczliwym schorzeniem występującym dość często.  Na temat bruksizmu, jego objawach, przyczynach i leczeniu można poczytać w osobnym wpisie – link do bloga.

Gdy zauważymy u siebie objawy bruksizmu powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem dentystą, gdyż nieleczone schorzenie może prowadzić do wielu przykrych skutków. Bruksizm powinien być bowiem leczony przez specjalistę, najlepiej specjalizującym się w leczeniu schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Bez pomocy lekarza można jedynie ukrywać objawy i spowalniać rozwój choroby. Stomatolog zmierzy napięcie mięśni, aby ustalić pierwotną przyczynę schorzenia, a następnie wdroży specjalistyczny plan leczenia. Lekarz może zaproponować terapię farmakologiczną, której celem będzie zmniejszenie napięcia mięśni, działanie przeciwbólowe czy przeciwlękowe. Leczenie lekami przeciwlękowymi obniża poziom stresu, a uważa się, że stres jest jedną z głównych przyczyn bruksizmu. W leczeniu schorzenia można skonsultować się także z fizjoterapeutą i psychologiem. Pomocne są ćwiczenia relaksacyjne i terapia behawioralna.

Indywidualna nakładka i szyna relaksacyjna wykonana na indywidualne zamówienie

Leczenie najczęściej polega na zastosowaniu specjalnej, indywidualnej szyny relaksacyjnej, która stworzona jest dla pacjenta. Lekarz stomatolog pobiera wycisk szczęki oraz żuchwy, następnie technik dentystyczny odlewa gipsowy model zębów i wykonuje idealnie dopasowaną do zębów szynę. Szyna na indywidualne zamówienie jest twarda, wykonana z biozgodnego akrylu, który jest odporny na wszelkie uszkodzenia. Szyny są tak zaprojektowane, by nie podrażniały dziąseł i nie powodowały otarć. Szyna jest gotowa do użycia po wyjściu z gabinetu, zwykle po drugiej wizycie, swobodnie nakłada się ją na noc, bez obawy, że spadnie czy będzie działała niekorzystnie na zgryz.

Szyna relaksacyjna i nakładka do samodzielnego dopasowania

Szyny relaksacyjne różnią się między sobą twardością, dlatego powinny być dobierane przez lekarzy dentystów. Ich rodzaj zależy w dużej mierze od problemu pacjenta oraz zaawansowania wady zgryzu czy nasilenia zgrzytania zębami. Podobnie jest z czasem ich stosowania. Szyny i nakładki do samodzielnego dopasowania są dostępne w aptekach oraz sklepach dentystycznych. Szyna jest przezroczystą nakładką zakładaną na jeden z łuków zębowych. Osłania powierzchnię zębów, dzięki czemu niweluje zgrzytanie i w konsekwencji chroni zęby przed ścieraniem. Szyna relaksacyjna wykonana jest z termokurczliwego tworzywa. Pacjent sam sobie dopasowuje ją do zębów. Zabieg ten jest bardzo prosty.  Nakładkę zanurza się w gorącej wodzie, a ta pod wpływem temperatury staje się plastyczna. Wtedy należy włożyć ją do jamy ustnej, nałożyć na łuk zębowy, dokładnie docisnąć do zębów i utrwalić odciśnięty kształt w zimnej wodzie. Szyna wtedy sztywnieje, można ją odpowiednio dociąć i natychmiast nałożyć na zęby. W ten sposób otrzymujemy nakładkę w przystępnej cenie. Oczywiście należy uważnie czytać instrukcję dołączoną do zakupionej szyny i formować nakładkę zgodnie z zaleceniami. Niestety, minusem takich szyn jest ich nieidealne dopasowanie do zębów w porównaniu do nakładek robionych na indywidualne zamówienie w gabinecie.

Korzyści ze stosowania szyn relaksacyjnych na bruksizm:

  • minimalizują zgrzytanie zębami
  • chronią zęby przed nadwrażliwością oraz ścieraniem
  • zmniejszają dolegliwości, np. ból głowy, ból w stawie skroniowo-żuchwowym
  • zapewniają ochronę dla uzupełnień protetycznych takich jak mosty czy korony porcelanowe, a także implanty zębowe
  • niwelują konieczność zażywania środków przeciwbólowych
  • ułatwiają zasypianie
  • zmniejszają napięcie mięśni twarzy
  • zmniejszają zaciskanie zębów w ciągu dnia
  • poprawiają komfort snu i dnia

Higiena szyn relaksacyjnych i nakładek

Właściwa higiena szyny relaksacyjnej i nakładek jest bardzo ważna i absolutnie nie można jej bagatelizować. Należy pamiętać o tym, by po każdym użyciu szynę czy nakładkę dokładnie umyć pod bieżącą, letnią wodą przy użyciu miękkiej szczoteczki i pasty do zębów. Można do jej mycia stosować produkty dedykowane protezom zębowym i aparatom ortodontycznym. Polecamy w tym przypadku tabletki VITIS ORTHODONTIC, KIN ORTHO, FITTYDENT

W utrzymaniu właściwej higieny szyny i nakładki świetnie sprawdzi się myjka soniczna.

Szynę lub nakładkę należy przechowywać w czystym pojemniku, najlepiej dedykowanym do ich przechowywania, z dala od źródła ciepła, by nie uległy odkształceniu. Sprawdź pojemnik, który mamy w ofercie.

Szyna na bruksizm

Prezentujemy kilka modeli szyn i nakładek dostępnych w naszym sklepie

BruxGO! – szyna relaksacyjna elastyczno-ochronna do indywidualnego modelowania w ustach wykonana z termokurczliwego sylikonu.

W skład zestawu wchodzą: szyny – 2 szt. i estetyczne pudełko do przechowywania szyny – 1 szt. Uwaga! Nie są przeznaczone dla osób uczulonych na sylikon!

Szyna przeznaczona jest dla osób powyżej 12 roku życia. Nie należy jej stosować przy zębach mlecznych.

OzDenta – nakładki zgryzowe wyprodukowane są z kopolimeru EVA (Eten-Vinyl-Acetate), a nie z sylikonu, PVC czy lateksu. Dzięki temu produkt może być stosowany przez osoby, które są uczulone na te materiały.

W skład zestawu wchodzą: nakładki – 2 szt. i estetyczne pudełko do przechowywania – 1 szt.

Szyna przeznaczona jest dla osób powyżej 14 roku życia. Nie należy jej stosować przy zębach mlecznych.

Szyna na bruksizm

Dr. Brux Rilax – szyna relaksacyjna jest niewidoczna, termoplastyczna, bio-kompatybilna, w swoim składzie nie zawiera akrylu ani sylikonu. Szyna Dr.Brux zaopatrzona jest w system AIR -3, co zapewnia lepszą wentylację.

W skład zestawu wchodzą: szyna – 1 szt. i estetyczne pudełko do przechowywania – 1 szt.

Szyna przeznaczona jest dla osób powyżej 12 roku życia.

BRUX POWER - szyna relaksacyjna jest niewidoczna, termoplastyczna, bio-kompatybilna, w swoim składzie nie zawiera akrylu ani sylikonu. Szyna Dr.Brux zaopatrzona jest w system AIR -3, co zapewnia lepszą wentylację. Dedykowana jest osobom czynnie uprawiającym sport.

W skład zestawu wchodzą: szyna – 1 szt. i estetyczne pudełko do przechowywania – 1 szt.

Szyna przeznaczona jest dla osób powyżej 12 roku życia.

SKANDIA DENTA – nakładka relaksacyjna jest niewidoczna, termoplastyczna o grubości ok. 3mm, wykonana z tworzywa EVA (kopolimer etylenu z octanem winylu), które jest uważane za jedno z najbardziej przyjaznych dla alergików. i nie powoduje dyskomfortu w trakcie noszenia.

W skład zestawu wchodzą: nakładka – 1 szt. i estetyczne pudełko do przechowywania – 1 szt.

Nakładka przeznaczona jest dla osób powyżej 12 roku życia do noszenia w ciągu dnia.

Bruxane 2go - inteligentna szyna relaksacyjna, która korzysta metody biofeedbacku. Jest to metoda terapii opierająca się na dostarczaniu informacji do organizmu, kiedy zmienia się jego stan fizjologiczny, dzięki czemu może on wykształcić zdolność do modyfikowania aktywności. Założona na noc BruXane 2go wywołuje drgania, dzięki czemu pacjent otrzymuje podświadomy sygnał, aby przestać zgrzytać zębami. BruXane 2go może być noszona na górnym i dolnym łuku zębowym.

W skład zestawu wchodzą: szyna – 1 szt. i estetyczne pudełko do przechowywania szyny – 1 szt.

Inne produkty polecane osobom borykającym się z bruksizmem

Bruksizmowi często towarzyszy nadwrażliwość zębinowa i zapalenie dziąseł. Dlatego należy stosować  produkty dedykowane zębom nadwrażliwym i problemom z dziąsłami: szczoteczki, pasty, płukanki i żele, które m.in. wspomagają remineralizację szkliwa, zamykają kanaliki zębinowe, zwiększają odporność na działanie kwasów, zapobiegają gromadzeniu się płytki nazębnej, uśmierzają ból, poprawiają kondycję dziąseł, zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych.

Zapraszamy do zakupu! Szkoda zębów!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl