Jakie są przyczyny bruksizmu?
Do dzisiaj jest to sporna kwestia. Najnowsze badania sugerują na tło genetyczne, aczkolwiek inne badania na główną przyczynę bruksizmu wskazują nadmierny stres. Przyczyną nadmiernego zgrzytania zębami mogą być również braki zębowe oraz problemy ze strony stawu skroniowo-żuchwowego. Przyczyną pojawiania się oraz stopniowego rozwoju bruksizmu mogą być wady zgryzu oraz nadmierne żucie gumy w ciągu dnia.
Jakie są objawy bruksizmu?
Najczęściej występuje wcześniej już wspomniane nocne zgrzytanie zębami, a także ból głowy po przebudzeniu. Twoje mięśnie żwaczowe w nocy zaciskały mocno szczęki więc ich ból także może się pojawić. W nocy słychać odgłosy stukania oraz tarcia zębów. Zbyt mocny kontakt zębów szczęki oraz żuchwy prowadzi do ścierania się zębów, co może powodować zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym czy choćby nadwrażliwość zębów. Dodatkowymi objawami bruksizm jest brak snu, złe sypianie, ból głowy, ból karku, suchość jamy ustnej. Bardzo często w skutek nadmiernej pracy mięśnia żwacza dochodzi do jego przerostu co powoduje zmianę rysów twarzy osoby chorującej na bruksizm. Nasza twarz staje się powiększona oraz nierównomierna, a mięśnie szczęki twarde. Wraz z postępem nasze mięśnie żucia są coraz mocniejsze i twarde, a pacjent może zgłaszać ich bolesność. Wyposaż się w szynę relaksacyjną i skonsultuj się z lekarzem stomatologiem. Chronią one starcie zębów, dzięki czemu są one twarde.
Do czego może doprowadzić bruksizm?
Konsekwencje nieleczonego bruksizmu są naprawdę szerokie. Przede wszystkim pacjenci przez nadmierne zaciskanie swoich zębów zgłaszają się ze starymi zębami. Zęby takie są zniszczone, nie spełniają swojej funkcji, a dodatkowo przez nadmierne starcie szkliwa dochodzi do nadwrażliwości zębów. Dodatkowo dolegliwości pojawią się ze strony dziąseł, w których będzie rozwijał się choroba dziąseł, która może doprowadzić do choroby przyzębia. Postępujący bruksizm może być prostą drogą do uszkodzenia zębów i dziąseł.
Jak leczyć bruksizm? Leczenie zgrzytania zębami. Szyna, nakładka relaksacyjna na zęby.
Skonsultuj lekarza. Chroń się przed zgrzytaniem zębów. Bruksizm powinien być leczony przez specjalistów i jeśli podejrzewasz to schorzenie u siebie skontaktuj się z lekarzem stomatologiem specjalizującym się w leczeniu schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Bez pomocy lekarza możesz jedynie ukrywać objawy i spowalniać rozwój choroby. Stomatolog zleci szereg badań w gabinecie (zmierzy napięcie mięśni)aby ustalić pierwotną przyczynę, a także wdroży specjalistyczny plan leczenia. W leczeniu bruksizmu oprócz pomocy stomatologa, można skonsultować się także z fizjoterapeutą. Pomocne są ćwiczenia relaksacyjne czy terapia behawioralna. Bardzo popularne są szyny relaksacyjne.
Lekarz stomatolog może wdrożyć także dla pacjenta leczenie - terapię farmakologiczną, przepisując mu szereg leków, które między innymi odpowiadają za zmiejszenie napięcia mięśni, działanie przeciwbólowe czy leki działające przeciwlękowo. Leczenie lekami przeciwlękowymi obniża poziom stresu. Stres jest jednym z głównych przyczyn pojawiania się bruksizmu.
Indywidualna nakładka, szyna relaksacyjna
Leczenie najczęściej polega również na zastosowaniu specjalnej, indywidualnej szyny relaksacyjnej, która stworzona jest dla pacjenta przez technika. Lekarz stomatolog na pierwszej wizycie pobiera wycisk szczęki oraz żuchwy, technik odlewa gipsowy model twoich zębów i wykonuje idealnie dopasowaną szynę do Twoich zębów. Szyna taka nie spada ze szczęki oraz nie zaburza zgryzu pacjenta.
Szyny relaksacyjne na bruksizm - rodzaje szyn
Zapobiegaj zgrzytaniu. W domu możemy korzystać z szyn relaksacyjnych, które chronią przed nadmiernym starciem zębów, czyli chronią przed bruksizmem. Szyny takie dostępne są w aptekach oraz sklepach internetowych. Szyna zakładana jest na jeden z łuków zębowych jako przeźroczysta nakładka. Jej funkcją jest ochrona powierzchni zębów, dzięki czemu chroni przed zgrzytaniem w nocy, ścieraniem. Szyna relaksacyjna wykonana jest z silikonu i dopasowuje się pod wpływem gorącej temperatury, dzięki czemu w łatwy sposób możemy mieć fajną i dopasowaną nakładkę w niskiej cenie. Na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie przed wizytą w gabinecie stomatologa, aby chronić się przed bruksizmem i jego konsekwencjami. Minusem takich szyn jest ich nie idealne dopasowanie do zębów. Dlatego stosuj się do instrukcji formowania szyn relaksacyjnych, aby nie spadały z Twojej szczęki. W naszych sklepach internetowych posiadamy wszystkie rodzaje szyn.
Jakie korzyści dają nam gotowe szyny relaksacyjne na zęby?
- Zmniejszają zgrzytanie zębami. Zaciskanie niwelowane jest przez miękkie nakładki.
- Chronią zęby przed nadwrażliwością oraz ścieraniem
- zmniejszają dolegliwości na przykład bólu głowy pacjenta
- nakładki relaksacyjne zapewniają ochronę dla uzupełnień protetycznych takich jak mosty czy korony porcelanowe, a także implanty zębowe
- po zakupie szybko możemy korzystać
- zmniejszają dolegliwości bólowe pochodzące ze stawu skroniowo żuchwowego
W swojej ofercie posiadamy różne rodzaje szyn relaksacyjnych, wspierających leczenie. Między innymi szyna relaksacyjna Dr.Brux Rilax POWER to nowy produkt przeznaczony dla osób codziennie uprawiających sport. Używanie nakładki Dr. Brux umożliwia ochronę zębów, a także zmniejsza ból głowy i poprawia koordynację oraz koncentrację tak ważną dla sportowców. Szyna relaksacyjna jest niewidoczna oraz jej miękkie i dokładne wykonanie nie powoduje dyskomfortu w używaniu, a znakomicie chroni przed nadmiernym zgrzytaniem. Korzystanie z szyny relaksacyjnej polepsza nasze samopoczucie oraz zmniejsza napięcie mięśniowe mięśni odpowiedzialnych za żucie. Nasze zęby nie są narażone na uszkodzenie oraz nadwrażliwość oraz nie odczuwamy bólu stawów podczas jedzenia. Szyna relaksacyjna DR. BRUX RILAX POWER przeznaczona jest do leczenia pacjenta powyżej 12 roku życia.
Jak używać szyny relaksacyjne na zęby:
- Zagotuj wodę, wyjmij szynę relaksacyjną z opakowania, a następnie trzymając szynę za specjalny uchwyt zanurz ją w gorącej wodzie.
- Gdy spostrzegasz, że szyna relaksacyjna zaczyna się odkształcać, szybko wyjmij szynę z wody i umieść nakładkę w ustach, zagryź a następnie sprawdź czy wystający uchwyt znajduje się dokładnie w linii środkowej twarzy (uchwyt powinien być dokładnie w linii nosa).
- Po dopasowaniu szyny relaksacyjne umieść w zimnej wodzie, aby zachowały swój kształt.
- Jeśli odczywasz, że szyny relaksacyjne nie dopasowały się, powtórz kroki 1 i 2.
- Po zakończeniu dopasowywania szyny, ukręć uchwyt. Gotowe!
Dbaj o odpowiednią higienę szyny relaksacyjnej:
Jeśli cierpisz na nadmierne zaciskanie i korzystasz z szyn relaksacyjnych warto pamiętać o ich higienie, aby przeciwdziałać rozwojowi na nich bakterii, grzybów oraz innych drobnoustrojów, aby nasze zęby były wolne od tego paskudztwa. Po używaniu szyna powinna być spłukana pod bieżącą, letnią wodą. Do jej oczyszczenia możesz skorzystać także ze szczoteczek do zębów. Bardzo ważne, aby były to miękkie szczoteczki do zębów. Szyny relaksacyjne chroniące przed bruksizmem możesz myć także w preparatach do mycia protez zębowych. Najczęściej wybierane są tabletki. Występują różne rodzaje tabletek, skup się aby tabletki były do zastosowania domowego oraz żeby były przeznaczone do protez zębowych czy aparatów ortodontycznych. Szyny relaksacyjne trzymaj z dala od źródła ciepła, ponieważ mogą ulec odkształceniu.
Co ile wymieniać szyny relaksacyjne
Dla jak najlepszego zdrowia oraz komfortu korzystania z szyn i efektów radzimy wymieniać szyny relaksacyjne raz na dwa miesiące.
Inteligentne, nowoczesne szyny i nakładki na zęby
Od niedawna w sprzedaży jest także inteligentna szyna relaksacyjna bruXane 2go. Są to szyny relaksacyjne, które są niemieckiego producenta i ich działanie jest poparte licznymi badaniami klinicznymi na pacjentach. To inteligentna szyna dentystyczna, która może pomóc zatrzymać stukanie zębów i usunąć stresujące skutki uboczne. Podczas gdy osoba cierpiąca na bruksizm zaciska zęby podczas spania, bruXane wywołuje drgania, dzięki czemu pacjent otrzymuje podświadomy sygnał, aby przestać zgrzytać zębami - najlepiej bez budzenia się. W ten sposób szyna relaksacyjna bruXane 2go może po krótkim czasie zmniejszyć częstotliwość i czas trwania nocnego zgrzytania zębami.