Idealny zestaw do mycia zębów - niezbędne akcesoria dla pięknego uśmiechu
Idealny zestaw do mycia zębów - niezbędne akcesoria dla pięknego uśmiechu

Idealny zestaw do mycia zębów, czyli niezbędne akcesoria dla zachowania pięknego uśmiechu

Piękny uśmiech, to wizytówka naszego stanu zdrowia, a przede wszystkim zdrowia naszych zębów. O zęby musimy dbać codziennie bez żadnej wymówki, szczotkując je przez dwie minuty co najmniej dwa razy dziennie. Oczywiście najlepiej zęby szczotkować po każdym posiłku, ale często nie mamy na to czasu, albo możliwości, gdyż na przykład nie mamy poza domem szczoteczki do zębów oraz pasty. Zatem jak zadbać o zęby, aby były zdrowe, a dentystę odwiedzać wyłącznie w celu konsultacji i sprawdzenia czy wszystko w naszej jamie ustnej jest w porządku? Pamiętaj! Wizyty w gabinecie stomatologicznym, przynajmniej raz na pół roku, zapobiegają rozwojowi chorób zębów, w tym próchnicy czy chorób dziąseł.

Sklep stomatologiczny

Czego potrzebujemy do mycia zębów?

Odpowiedź wydaje się prosta - sięgamy po naszą szczoteczkę do zębów oraz pastę i wio! No właśnie, a zastanawiałeś się kiedyś czy szczoteczka, z której korzystasz jest odpowiednia dla twoich zębów? Czy pasta z której korzystasz ma dobry skład? Czy dostarczy naszym zębom najważniejszych składników, które pomogą w walce z próchnicą, np. czy zawiera fluor czy nanohydroksyapaty? Sama długo stosowałam po prostu pierwszą lepszą szczoteczkę do zębów oraz pastę i nie przywiązywałam do tego specjalnej wagi. Nie interesowało mnie za bardzo jakie szczoteczka ma włosie, czy miękkie czy twarde. Tak samo z pastą, brałam po prostu, to co było na półce w supermarkecie czy drogerii. I to był mój błąd, który podejrzewam, popełniał lub popełnia większość z nas.

Od momentu, kiedy zaczęłam interesować się produktami, które sprzedajemy w naszym sklepie i korzystać z nich na co dzień, zauważyłam, że świeżość w jamie ustnej zachowuje się bardzo długo i już zupełnie nie muszę korzystać z gum do żucia w celu odświeżenia oddechu. Korzystając z o wiele lepszej jakości szczoteczki do mycia zębów z wysokiej jakości włosiem i specjalistycznej pasty do zębów, a dodam, że miałam ogromne problemy z nadwrażliwością zębów, moje problemy po pewnym czasie zupełnie ustały.

Warto pamiętać, że skoro codziennie korzystamy ze szczoteczki do zębów i pasty, to należy postarać się o to, żeby były one naprawdę dobre, wymagajmy od tych produktów dobrej jakości. Takie podejście zagwarantuje nam zdrowy uśmiech na długie lata, a wizyta u lekarza dentysty będzie miała charakter tylko i wyłącznie kontrolny. Proszę zauważyć, że nie reklamuję, żadnego konkretnego produktu. Chodzi mi o zmianę podejścia i zachęcenia do korzystania z po prostu lepszych produktów do higieny jamy ustnej, które można oczywiście kupić w naszym sklepie z artykułami do higieny jamy ustnej, ale tak samo można się w nie zaopatrzyć w najbliższej aptece. Wybór pozostawiam Państwu :-)

Szczoteczka do zębów

W ofercie naszego sklepu mamy główne trzy rodzaje szczoteczek - manualne (standardowe), elektryczne oraz soniczne. Jednym z najczęściej zadawanych pytań w sklepie jest - która szczoteczka lepsza, elektryczna czy soniczna? Tak naprawdę zmiana szczoteczki z manualnej na soniczną czy elektryczną, to już bardzo duży krok do przodu. Szczoteczka soniczna zupełnie inaczej działa niż elektryczna. Gdy szczoteczka soniczna wykonuje drgania, ruchy w górę i w dół, to szczoteczka elektryczna porusza się w bok, raz w jedną, raz w drugą stronę po powierzchni zęba. Ja osobiście korzystam ze szczoteczki sonicznej VITIS SONIC S20 i jestem w niej wręcz zakochana, tak zresztą jak większość osób pracujących w naszej firmie korzystających właśnie z tej szczoteczki sonicznej, bądź szczoteczek Philips SoniCare. Natomiast nasza szefowa korzysta ze szczoteczki elektrycznej ORAL-B i również jest bardzo zadowolona. Bardzo często mamy Klientów, którzy po prostu są przyzwyczajeni do standardowej, klasycznej, manualnej szczoteczki do zębów. I dobrze, ale w tym wypadku najważniejsze jest jakiej twardości jest włosie, aby jakość mycia zębów była wysoka oraz żeby szczoteczka nie traumatyzowała, nie podrażniała naszych dziąseł. Zwróćmy również szczególną uwagę na kształt rączki, a także na wielkość główki. Wielkość główki uzależniona jest od wielkości naszych zębów, dlatego u dzieci zalecane są szczoteczki idealnie dopasowane do ich zębów, a najczęściej dobiera się je na podstawie obecnego wieku dziecka. Wraz z dorastaniem naszej pociechy główka na szczoteczce powinna być coraz większa.

Pasty do zębów płyny do płukania jamy ustnej

Pasta do zębów

O pastach do zębów można rozmawiać godzinami, dlatego na ten temat przygotowaliśmy osobny wpis, do lektury, którego zapraszam tutaj. Najkrócej więc, pasta ma pomagać i chronić nasze zęby przed próchnicą oraz posiadać w swoim składzie odpowiednią ilość fluoru. Zawartość fluoru w pastach, to kwestia dość sporna, więc jeśli ktoś decyduje się na pastę bez jego zawartości, to najważniejsze jest, aby posiadała inny składnik, który ma podobne działanie, np. nanohydroksyapatyt, który również wzmacnia szkliwo. Pasta, to również ważna broń w walce z gromadzącą się płytką nazębną, chroniąca przede wszystkim nasze dziąsła. Warto więc, by w składzie pasty znajdowały się substancje działające przeciwko płytce nazębnej, np. CPC - chlorek cetylopirydyny (na jego temat przygotowaliśmy osobny wpis na blogu, który warto przeczytać)

Płyn do płukania jamy ustnej

Odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej to taki, który wspomaga działanie wcześniej użytej przez nas pasty do zębów. Pomaga również dotrzeć odpowiednim substancjom tam, gdzie nie dotarła pasta do zębów. Przy wyborze odpowiedniego płynu kierujmy się tym, by posiadał w swoim składzie fluor, czy substancje przeciwko płytce nazębnej. Dla mnie ważną kwestią jest to, by płyn nie posiadał alkoholu, ponieważ bardzo mnie drażni i ciężko mi wytrzymać 30-sekund płukania.

Nić dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe, nitko-wykałaczki

Niestety, sama pasta do zębów oraz płyn do płukania nie spowodują, że płytka nazębna magicznie zniknie z całej powierzchni zębów. W miejscach styku sąsiednich zębów w tzw. przestrzeniach międzyzębowych płytka nazębna wręcz uwielbia się osadzać, najczęściej prowadząc do próchnicy zębów. Korzystając z nici dentystycznej jesteśmy w stanie się jej pozbyć dokładnie oczyszczając przestrzenie międzyzębowe. Wiele osób nie potrafi odpowiednio nitkować zębów, dlatego warto podczas wizyty w gabinecie dentystycznym poprosić o instruktaż higieny jamy ustnej. Na pewno ktoś z zespołu pokaże jak robić to właściwie. Można również wyszukać w internecie filmów instruktażowych. Nieodpowiednio nitkując zęby można narobić sobie więcej szkód niż pożytku! 

Dla osób, które nie przekonały się do korzystania z nici dentystycznej, polecamy szczoteczki międzyzębowe, dzięki którym w prosty sposób możemy oczyszczać przestrzenie międzyzębowe. Bardzo ważne jest, aby szczoteczka międzyzębowa miała odpowiednią wielkość dopasowaną do naszych zębów. Możemy je dobrać na dwa sposoby. Można zapytać swojego lekarza dentysty, który z pewnością pomoże wybrać odpowiedni rozmiar przy pomocy wzorników. Można też zakupić komplet wszystkich rozmiarów i samemu dobrać najlepszy dla siebie.

Szczoteczki międzyzębowe nie są dla wszystkich. W zbyt małych przestrzeniach międzyzębowych nie damy rady wejść nawet najmniejszą szczoteczką (obecnie najmniejsza szczoteczka, która jest na rynku to TEPE w kolorze różowym, posiadające rozmiar tylko 0,4mm), dlatego u osób posiadających bardzo ciasno ułożone zęby jedynym rozwiązaniem jest nić stomatologiczna, bądź nitko-wykałaczka.

Nitko wykałaczki, to również bardzo dobry sposób na nitkowanie zębów i na pewno bardziej wygodny. W prosty sposób możemy wprowadzić nitkę do przestrzeni między zębami i ciągnąć ją o boczną powierzchnię zęba. Pamiętajmy, aby nie nitkować wszystkich zębów wyłącznie jedną nitko-wykałaczką, ale podczas jednego zabiegu użyć kilku.

Irygator dentystyczny, to również fantastyczne rozwiązanie, Na pewno polecam je dla osób, które od razu po jedzeniu chcą oczyścić swoje zęby z resztek pokarmu. Jednak nie oszukujmy się - irygator nie usunie całej płytki nazębnej. Tak więc po jego użyciu i tak trzeba skorzystać z nici dentystycznej. Irygator dentystyczny jest super rozwiązaniem dla pacjentów podczas leczenia ortodontycznego.

Nici stomatologiczne sklep stomatologiczny

Lusterko dentystyczne

Statystyczny Polak udaje się do gabinetu stomatologicznego raz w roku, choć powinien go odwiedzać dwa razy w roku. Na co dzień stan naszych zębów możemy kontrolować sami w domu korzystając z lusterka dentystycznego. Z jego pomocą powinniśmy sprawdzać, czy na naszych zębach nie pojawiła się jakaś czarna dziurka czy bardzo białe zmatowienie powierzchni szkliwa. W razie, gdy nas coś zaniepokoi, umawiajmy się na wizytę.

Tabletki do wybarwiania płytki nazębnej

Jeśli chcemy być pewni, że podczas szczotkowania zębów usunęliśmy całą płytkę nazębną, możemy korzystać z produktów, które powodują wybarwienie się płytki. To bardzo użyteczne rozwiązanie stosowane również w gabinecie stomatologicznym podczas skalingu zębów. Po szczotkowaniu wystarczy rozgryźć tabletkę, wypluć i sprawdzić, gdzie nasze zęby zabarwiły się na kolor fioletowy czy różowy. To będzie znak, że płytka nazębna pozostała w tych zabarwionych miejscach. W ofercie sklepu, oprócz tabletek wybarwiających, posiadamy również płyn do wybarwiania się płytki nazębnej MIRADENT. Jest to doskonałe rozwiązanie dla stosowania u dzieci, gdyż rodzic jest wtedy pewien, że zęby zostały dobrze umyte, a szczotkowanie zabarwionych zębów, może być dla dziecka też fajną formą zabawy. Można też w ten sposób spróbować zachęcić dzieci oporne do mycia zębów do ich codziennej higieny. Zachęcam do wypróbowania.

Klepsydra do odmierzania czasu

Czas podczas szczotkowania zębów odgrywa kluczową rolę. Standardowo zęby powinniśmy szczotkować minimum przez dwie minuty. Korzystając ze szczoteczki elektrycznej czy sonicznej w łatwy sposób możemy kontrolować czas, gdyż są one najczęściej wyposażone w funkcję TIMER. Szczoteczka co 30 sekund wydaje określone drgania lub dźwięki. Cztery takie, np. drgania, to dwie minuty i koniec szczotkowania! Ale co w przypadku szczoteczki manualnej? Tutaj rozwiązaniem są klepsydry do odmierzania czasu szczotkowania, które można na przyssawkę przyczepić w łazience do kafelki czy lustra. I to też jest fajne rozwiązanie dla dzieci, które są zwykle niecierpliwe i zbyt szybko kończą mycie zębów. Obserwowanie przesypującego się, zwykle kolorowego piasku, sprawia, że dziecko wytrzymuje dwie, obowiązkowe minuty mycia zębów. Ale nie tylko dla dzieci, dla dorosłych jest to również dobra wskazówka!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl