Węgiel aktywny w produktach do higieny jamy ustnej
Węgiel aktywny w produktach do higieny jamy ustnej

Węgiel aktywny w produktach do higieny jamy ustnej

W ostatnich latach węgiel aktywny zrobił furorę w kosmetologii, również znajdując zastosowanie w produktach do higieny jamy ustnej. Węgiel aktywny bowiem, nie tylko hamuje rozwój bakterii, ale również wyraźnie rozjaśnia szkliwo zębów oraz podtrzymuje ich biel. Dodatkowo pochłania lotne związki zapachowe, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust.

Co to jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny, aktywowany lub leczniczy (łac. carbo activatus) jest substancją składająca się głównie z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej bądź drobnokrystalicznej. Najczęściej jest wytwarzany z miazgi drewna (lub, np. z torfu, skorup orzecha kokosowego, pestek i nasion owoców) w procesie tzw. aktywacji fizycznej. Najpierw karbonizuje się dany surowiec organiczny w temperaturze ok. 600-650°C, a następnie przeprowadza się aktywację poprzez działanie pary wodnej w temperaturze ok. 900 °C. W dalszej kolejności węgiel aktywny jest modyfikowany poprzez, np. odpylanie. Charakteryzuje się on bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy, dzięki czemu jest doskonałym adsorbentem wielu związków chemicznych (wyłapuje rozpuszczone, niewidoczne „gołym okiem” zanieczyszczenia). Ta duża powierzchnia właściwa węgla jest wynikiem istnienia wewnętrznej struktury porowatej pozostałej po wyjściowym materiale organicznym, a rozwiniętej w procesie wygrzewania w wysokiej temperaturze.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że węgiel aktywny jest substancją nietoksyczną i tanią w produkcji.

Zastosowanie węgla aktywnego w medycynie

Lecznicze właściwości węgla aktywnego znane już były w starożytności.

Znalazł zastosowanie w leczeniu:

 • biegunek
 • niestrawności
 • zatruć pokarmowych
 • wzdęć
 • otarć, ran, skaleczeń, odleżyn

Ważne! Dawkowanie węgla aktywnego należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Zastosowanie węgla aktywnego w przemyśle

Właściwości adsorpcyjne węgla aktywnego odkryto w końcu XVIII w. i wtedy zaczęła się jego kariera w wielu dziedzinach życia.

Węgiel aktywny znalazł zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, np.:

 • w przemyśle chemicznym (jako katalizator)
 • elektronicznym (produkcja superkondensatorów), spożywczym (produkcja, np. słodyczy, napojów bezalkoholowych, margaryn, olejów)
 • farmaceutycznym (produkcja leków i opatrunków)
 • kosmetycznym (produkcja mydeł, szamponów, peelingów, maseczek, past do zębów, płukanek do płukania jamy ustnej)
 • wykorzystywany jest przy uzdatnianiu wód pitnych, oczyszczaniu ścieków, oczyszczaniu powietrza, oczyszczaniu gazów, oczyszczaniu basenów
 • stosuje się go maskach i filtrach przeciwgazowych

Węgiel aktywny stał się przebojem w kosmetyce ze względu na jego właściwości związane z adsorpcją toksyn oraz ze względu na jego działanie przeciwzapalne, rozjaśniające, przeciwbakteryjne i kojące. Tak więc znalazł zastosowanie:

 • w produkcji kosmetyków, np. do pielęgnacji cery problematycznej, tłustej, ze skłonnością do trądziku i zaskórniaków
 • do produkcji szamponów, np. do włosów przetłuszczających się, ale nie tylko, gdyż doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju włosów

Wspaniałe efekty przynosi stosowanie peelingów i maseczek zawierających w swoim składzie węgiel aktywny.  

Zastosowanie węgla aktywnego w produktach do higieny jamy ustnej

Węgiel aktywny znalazł szerokie zastosowanie w produkcji produktów do higieny jamy ustnej. Nie tylko dobrze hamuje rozwój bakterii, ale również wyraźnie rozjaśnia szkliwo zębów oraz podtrzymuje ich biel. Dodatkowo pochłania lotne związki zapachowe, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust.

Pasty do zębów z węglem aktywnym

Ze względu na to, że węgiel aktywny dobrze wiąże związki garbnikowe odpowiadające za przebarwienia powierzchni zębów, stał się składnikiem wybielających past do zębów. Działanie przeciwzapalne i kojące węgla aktywnego sprawdza się również w likwidowaniu podrażnień dziąseł.

Czarne pasty z jego dodatkiem doskonale oczyszczają zęby z kamienia i usuwają przebarwienia, np. po kawie, herbacie, winie czy w wyniku palenia tytoniu.

Pasty dostępne w naszym sklepie mają niski współczynnik ścieralności RDA (o współczynnikach ścieralności past do zębów można poczytać w osobnym wpisie, który warto przeczytać)

Nasze pasty do zębów zawierają zdecydowaną przewagę naturalnych składników. Ich działanie, dzięki zdolnościom aktywnego węgla, polega na pochłanianiu uporczywych przebarwień na szkliwie, a nie na jego ścieraniu. Dodatkowo wykazują silne działanie remineralizujące szkliwo oraz zapobiegają rozwojowi bakterii powodujących próchnicę. Wygładzają i regenerują dziąsła. Zapewniają długotrwałe odświeżanie jamy ustnej. Zapoznaj się z oferowanymi przez nas, bezpiecznymi pastami do zębów z węglem aktywnym.

Niektóre z past nie zawierają w swoim składzie fluoru np. pasta do zębów z węglem aktywnym Ecodenta.

Płyny i pianki do płukania jamy ustnej z węglem aktywnym

Znakomitym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji jamy ustnej są płyny i pianki do płukania jamy ustnej posiadające w swoim składzie węgiel aktywny. Z jednej strony delikatnie wybielają, z drugiej zapewniają długotrwałą świeżość i ograniczają odkładanie się płytki nazębnej. Sprawdź piankę z węglem aktywnym Ecodenta, płyn do płukania jamy ustnej Ecodenta, bądź płyn do płukania jamy ustnej BLANX BLACK.

Szczoteczki do zębów z węglem aktywnym

W swojej ofercie posiadamy eleganckie szczoteczki bambusowe. Zostały wyprodukowane z biodegradowalnego bambusa, a ich włosie jest wykonane z bezpiecznego dla środowiska włosia nylonowego z domieszką węgla aktywnego, wolnego od BPA – sprawdź polskie, ekologiczne szczoteczki do zębów MyEco.

Osobom noszącym aparat ortodontyczny proponujemy również specjalnie im dedykowaną szczoteczkę bambusową z węglem aktywnym.

Nici dentystyczne z węglem aktywnym

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych jest bardzo ważne. Odpowiednio dobrana nić dentystyczna jest bowiem w stanie usunąć wszystkie pozostałości pokarmowe i bakterie z przestrzeni międzyzębowej. Znakomicie sprawdzi się nić z włóknami bambusa i węglem aktywnym

Gumy do żucia z węglem aktywnym

Gumy dostępne w naszym sklepie mają działanie wybielające, dzięki zastosowaniu w nich węgla aktywnego, który pochłania uporczywe przebarwienia na szkliwie. W swojej ofercie posiadamy między innymi gumy do żucia z węglem aktywnym szwajcarskiego producenta Curaprox.

Preparaty z udziałem węgla aktywnego przygotowane samodzielnie w domu

Obecnie coraz bardziej popularne staje się samodzielne przygotowywanie kosmetyków również z wykorzystanie węgla aktywnego. Można znaleźć  m.in. przepisy na samodzielne zrobienie pasty do zębów z jego udziałem. Jednak musimy pamiętać, że pasta przygotowana w warunkach domowych nigdy nie zastąpi pasty wyprodukowanej w odpowiednich warunkach, przebadanej i dopuszczonej do użytku, co daje gwarancję, że jest bezpieczna dla zdrowia. Stosując domowe specyfiki możemy tylko sobie zaszkodzić, gdyż nie wiemy jaki wpływ będą miały na nasze zęby i dziąsła. Nie znamy choćby współczynnika ich ścieralności. Używając domowej pasty narażamy nasze zęby na ścieranie szkliwa, które traci swoje właściwości, a to w konsekwencji może doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Wpis na temat współczynnika ścieralności past do zębów znajduje się tutaj.

Węgiel aktywny z powodzeniem wykorzystywany jest w wielu branżach. Stał się również składnikiem produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Jest substancją nietoksyczną, tanią i łatwą w wytwarzaniu, posiadającą właściwości przeciwzapalne, rozjaśniające, przeciwbakteryjne i kojące.

Ważne! Należy używać tylko profesjonalnych, certyfikowanych produktów do higieny jamy ustnej zawierających w swoim składzie węgiel aktywny.

Zapraszamy na zakupy w naszym sklepie z artykułami do higieny jamy ustnej

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl