Właściwa higiena jamy ustnej seniorów
Właściwa higiena jamy ustnej seniorów

Właściwa higiena jamy ustnej seniorów

Właściwa higiena jamy ustnej nie zna wieku i należy o nią dbać bez względu na to, ile ma się lat. Pozwoli to na zachowanie stałych zębów jak najdłużej, a tym samym zapewni zdrowy uśmiech na lata. Dobra kondycja jamy ustnej będzie miała poza tym pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Do najczęściej spotykanych dolegliwości jamy ustnej u seniorów należą:

 • uczucie suchości w jamie ustnej
 • nieprzyjemny zapach z ust (halitoza)
 • ścieranie się zębów
 • choroby błony śluzowej
 • choroby dziąseł

Suchość jamy ustnej u seniorów

Suchość jamy ustnej u osób starszych może być szczególnie uciążliwa. Brak odpowiedniej ilości śliny może utrudniać połykanie i powodować krztuszenie się. Może doprowadzić więc do zaburzenia odpowiednich nawyków żywieniowych.

Dodatkowo niedostateczna ilość śliny w jamie ustnej może być przyczyną problemów z przyczepnością protez zębowych i powodować dyskomfort w ich noszeniu. W sytuacji wystąpienia takich objawów jak: uczucie suchości i lepkości w jamie ustnej, sztywność i piecznie języka, popękane i suche wargi, najpewniej mamy do czynienia ze schorzeniem nazywanym kserostomią - (gr. ξηρός (xeros) - suchość i στόμα (stomia) – usta. Schorzenie to dotyka 10% populacji, w tym co czwarta osoba skończyła 65 lat. W przypadku utrzymującego się uczucia suchości jamy ustnej należy problem zgłosić lekarzowi dentyście, który po przeprowadzeniu wywiadu i diagnozie wdroży właściwe leczenie oraz zaleci odpowiednie postępowanie. Leczenie należy wspomagać zmianą nawyków higienicznych i stosowaniem specjalnych produktów profilaktyczno-leczniczych. Natomiast, gdy suchość w ustach jest spowodowana chorobą, należy zgłosić to swojemu lekarzowi prowadzącemu, bo właśnie uczucie suchości może być objawem ubocznym zażywania leków lub chorób ogólnoustrojowych.

U osób starszych często występuję tzw. zespół piekących ust. Objawia się on występowaniem subiektywnego uczucia pieczenia lub palenia w ustach. Schorzenie to może również objawiać się drętwieniem błony śluzowej jamy ustnej. Negatywne odczucia narastają w ciągu dnia, a ich kulminacja następuje wieczorem, co może utrudniać zasypianie. Lekarze nie znają dokładnych przyczyn tego schorzenia, ale może się do niego przyczyniać: alergie, niewłaściwie wykonane protez, nieodpowiednią higienę jamy ustnej,mchoroby przewodu pokarmowego, niedobory witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, choroby dermatologiczne, radioterapia lub chemioterapia.

W naszym sklepie mamy dla Państwa całą gamę produktów, które pomogą złagodzić dyskomfort i wspomogą leczenie suchości jamy ustnej. Zapraszamy tutaj - produkty na suchość jamy ustnej.

Produkty do protez zębowych

W codziennej higienie jamy ustnej należy pamiętać o poniższych 10 kluczowych zasadach:

 1. regularne mycie zębów, co najmniej dwa razy dziennie
 2. stosowanie specjalnych past i płukanek wspomagających nawilżanie jamy ustnej
 3. stosowanie past i płukanek zawierających szałwię, która działa antyseptycznie
 4. stosowanie odpowiednio dobranych szczoteczek (manualnych lub elektrycznych i sonicznych z odpowiednią końcówką) oraz regularna ich wymiana
 5. odpowiednie czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych
 6. używanie irygatora
 7. czyszczenie języka przy pomocy specjalnych skrobaczek, szczoteczek do języka
 8. dieta bogata w witaminy B1 i B6, z ograniczoną ilością cukru i soli
 9. rezygnacja lub ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu
 10. unikanie płukanek do ust zawierających alkohol - sprawdź ofertę płynów do płukania jamy ustnej bez alkoholu w naszym sklepie

W przypadku osób noszących protezy stałe lub ruchome zaleca się odpowiednią higienę protez zębowych przy zastosowaniu dedykowanym im preparatów, szczoteczek oraz myjek do protez

Kserostomii często towarzyszy halitoza czyli nieprzyjemny zapach z ust.

Jest to problem dotykający dużą część społeczeństwa. W ok. 90% przypadków przyczyna halitozy znajduje się w jamie ustnej, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia higiena. Każdy posiada w jamie ustnej swoją indywidualną florę mikroorganizmów, niestety, niektóre z nich produkują związki, które przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, np. lotne związki siarki. Diagnostyka przykrego zapachu z ust powinna odbywać się u lekarza dentysty, który wdroży leczenie i zaleci odpowiednie postępowanie.

W naszym sklepie znajdziecie Państwo szereg preparatów i akcesoriów, które skutecznie pomagają pozbyć się przykrej dolegliwości jaką jest halitoza.

W przypadku halitozy w codziennej higienie jamy ustnej należy pamiętać o poniższych zasadach:

Wraz z wiekiem zmienia się kształt zębów, co jest wynikiem ich zużycia, niektórych nawyków i indywidualną podatnością tkanek na ścieranie. U osób starszych obserwuje się postępujące fizjologiczne ścieranie się zębów, które poza brzegami siecznymi obejmuje również powierzchnie żujące i styczne. W wyniku ścierania się zębów następuje pewna utrata substancji szkliwa, procesy demineralizacji przebiegają znacznie szybciej i głębiej, rośnie więc ryzyko powstania i rozwoju próchnicy.

W procesie demineralizacji szkliwa, szkliwo zębów i zębina tracą substancje mineralne takie jak hydroksyapatyt, wapno oraz fosfor. Ponowne wbudowywanie się tych substancji w szkliwo nazywamy procesem remineralizacji. Remineralizacja szkliwa zębów osiągana jest poprzez używanie odpowiednich preparatów, które powodują wzmocnienie szkliwa. W naszym sklepie mamy dostępne najlepsze pasty, płukanki i preparaty, które odbudowują i wzmacniają szkliwo - sprawdź dział remineralizacji.

Kolejnym problemem, z którym borykają się osoby starsze są problemy z dziąsłami.

Mogą być spowodowane nieodpowiednią higieną jamy ustnej lub towarzyszyć różnym chorobom. Do przyczyn powodujących problemy z dziąsłami należą m.in.: zaburzenia hormonalne, choroby, np. cukrzyca, białaczka, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, suchość jamy ustnej, nieprawidłowo wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne. Bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie problemów z dziąsłami, gdyż poprzez odpowiednie leczenie są one przeważnie odwracalne. Dzięki regularnym wizytom u lekarza dentysty i profilaktyce można zapobiec rozwojowi chorób dziąseł.

Zapanowanie nad chorobami dziąseł zależy przede wszystkim od utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Swoim Klientom oferujemy różnego rodzaju produkty zapewniające odpowiednie działanie regeneracyjne na dziąsła - płukanki, pasty, żele.

Wraz z wiekiem pojawiają się choroby błony śluzowej jamy ustnej. Spowodowane jest to wieloma czynnikami takimi jak: zmniejszone wydzielanie śliny, zmiany tkanek błony śluzowej, zmniejszona wydolność układu immunologicznego, częstsze występowanie chorób, a tym samym zwiększona ilość zażywanych leków.

W obrębie błony śluzowej jamy ustnej pojawić się więc może obok zapalenia dziąseł m.in. owrzodzenie błony śluzowej czy wrażliwy nabłonek.  W miejscach, gdzie występują te schorzenia często odkłada się płytka bakteryjna z powodu niedostatecznej higieny obolałych okolic, które są pomijane w trakcie zabiegów higienicznych ze względu na ich tkliwość. Jakiekolwiek tego typu zmiany w obrębie jamy ustnej nie powinny być bagatelizowane, gdyż mogą być objawem poważnych chorób. W takim przypadku należy udać się jak najszybciej do lekarza dentysty, który wdroży właściwe leczenie oraz zaleci odpowiednie postępowanie.

W przypadku wystąpienia zmian na błonie śluzowej można stosować żele, kremy i płukanki, które w swoim składzie posiadają substancje kojące, znieczulające i dezynfekujące, a tym samym zapewniają długotrwałą i natychmiastową ulgę oraz ułatwiają gojenie się owrzodzeń. Na czas leczenia powinno się wzbogacić dietę o jogurty i kefiry, które zawierają żywe kultury bakterii.

Seniorzy posiadający protezy zębowe powinni szczególnie dbać o ich higienę. Jeśli potrzebny jest skuteczny i mocny klej, podkładki pod protezę, specjalne szczoteczki, myjki i preparaty do higieny protezy, wychodzimy naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych Klientów. Proponujemy całą gamę bardzo dobrych produktów, które ułatwią codzienną pielęgnację protez zębowych oraz poprawią komfort ich noszenia. Sprawdź nasze produkty do protez.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl