Nieświeży oddech
Halitoza, czyli temat nieświeży oddech, to problem dotykający dużą część społeczeństwa, charakteryzujący s. W ok. 90% przypadków przyczyna halitozy znajduje się w jamie ustnej, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia higiena. Samo szczotkowanie bardzo często nie wystarcza, język również jest siedliskiem różnych bakterii i grzybów. Każdy z nas posiada w jamie ustnej swoją indywidualną florę mikroorganizmów, niestety, niektóre z nich produkują związki, które przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, np. lotne związki siarki. Dlatego dokładne szczotkowanie, a także języka oraz odkażanie jamy ustnej przy użyciu płynów, odgrywają zasadniczą rolę w pozbyciu się tego krępującego problemu. Składnikiem, który na przykład neutralizuje związki siarki jest cynk. Na rynku znajduje się wiele różnych past i płynów do płukania jamy ustnej zawierających w swoim składzie kompleksy cynku. Właśnie takie preparaty dobrze się sprawdzą w codziennej higienie jamy ustnej u osób zmagających się z halitozą. Jeśli borykasz się z tym problemem, włącz również do swojej codziennej rutyny higienicznej oczyszczanie nalotu. Możesz posłużyć się do tego celu zwykłą szczoteczką, jednak najlepiej sprawdzi się odpowiednia skrobaczka. Wybierając dla siebie odpowiednią pastę i płyn do płukania zwracaj także uwagę na takie substancje jak chlorek cetylopirydyny (CPC), który niszczy i hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach oraz chlorheksydynę, która niszczy większość bakterii i grzybów zasiedlających jamę ustną. Jeśli w ciągu dnia, znajdujesz się w pracy, w szkole i nie masz możliwości szczotkowania po każdym posiłku, dobrą opcją będzie spray odświeżający oddech lub tabletki, które zawsze możesz mieć przy sobie i użyć w razie nagłej potrzeby.
Przyczyny nieświeżego oddechu. Dlaczego mam nieprzyjemny oddech?
Odwodnienie organizmu
Suchość jamy ustnej. Częstą przyczyną halitozy, nieprzyjemnego zapachu z ust jest również zmniejszone wydzielanie śliny, odwodnienie i spożywanie zbyt małych ilości płynów w ciągu dnia. Dlatego zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu pijąc minimalnie 1,5 litra wody dziennie. Spożywanie takiej ilości wody wpłynie pozytywnie na cały Twój organizm. Przesuszenie śluzówki, niestety, też sprzyja halitozie. Pomocne mogą być w tym przypadku preparaty stymulujące wydzielanie śliny oraz nawilżające błonę śluzową. Warto zainteresować się preparatami zawierającymi kwas jabłkowy, kwas cytrynowy lub ksylitol - naturalne składniki pobudzające gruczoły ślinowe do produkcji śliny. Natomiast betaina i kwas hialuronowy zawarte w płukankach przedłużą efekt nawilżenia w ustach, tworząc wilgotną powłokę na śluzówce. Żucie gumy w ciągu dnia również spowoduje wzmożone wydzielanie śliny. Pamiętaj tylko, żeby wybrać gumę bez cukru, najlepiej z ksylitolem oraz żeby jednorazowy czas żucia gumy nie przekraczał kilku-kilkunastu minut, gdyż zbyt długie żucie gumy może prowadzić do zaburzeń w stawach żuchwowych.
Bakterie powodują przykry zapach z ust
Bardzo dużo rodzajów bakterii może powodować nieprzyjemny zapach z ust. Najczęściej bakteriami odpowiadającymi za nieświeży są bakterie beztlenowe, rozwijające się pod płytką nazębną, które oprócz halitozy mogą powodować również choroby przyzębia. Takie drobnoustroje szczególnie często występują na języku (szczeliny oraz krypty), najczęściej w jego bruzdach. Dodatkowo drobnoustroje powodujące tą przypadłość można znaleźć w płytce nazębnej, kieszonkach dziąsłowych czy na migdałkach podniebiennych i gardłowych. Bakterie odpowiedzialne za objawy halitozy produkują lotne związki siarki, które okrutnie cuchną. Czy wiesz że za zapach zgnitych jajek odpowiadają również lotne związki siarki? No właśnie... Dlatego tak bardzo ważna jest odpowiednia higiena w walce z halitozą. Dbają również o zdrowie dziąseł, które również narażone są na niekorzystne działanie.
Choroby żołądka przyczyną nieświeżego zapachu z ust
Przykry zapach z ust mogą powodować także choroby żołądka oraz przełyku - na przykład wrzody, refluks czy zapalenie błony śluzowej.
Palenie tytoniu, równa się przykry zapach z ust
Codzienne palenie tytoniu to bardzo częsta przyczyna pojawiania się problemów z nieświeżym oddechem. Jak wdychasz dym papierosowy to właśnie ten dym zmienia środowisko Twojej jamy ustnej, tworząc genialne warunki dla wcześniej już wspomnianych bakterii beztlenowych.
Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej powoduje nieprzyjemny zapach
Jeśli codzienne szczotkowanie zębów nie jest Twoją codzienną rutyną, nie dziw się że masz problem zhttps://csk-med.pl/produkty-proteza czy nie masz zdrowych dziąseł. Nie myjąc zębów Twoje zęby są objęte próchnicą, odkłada się mnóstwo płytki nazębnej, która następnie przekształca się w cuchnący kamień nazębny.
Inne przyczyny nieświeżego oddechu
Istnieje mnóstwo chorób, które mogą powodować nieświeży oddech. Jeśli Twoim zdaniem powyższe przyczyny nie są związane z Twoim przypadkiem, nie palisz papierosów, utrzymujesz poprawną higienę zębów koniecznie zgłoś się do lekarza stomatologa. Tylko badanie przez specjalistów może znaleźć inne przyczyny nieświeżego oddechu. Najpopularniejszymi innymi przyczynami jest przyjmowanie niektórych leków (na przykład leków antydepresyjnych) kwasica, mocznica czy cukrzyca. Wiele chorób występujących w jamie ustnej może przyczyniać się do pogorszenia zapachu z ust. Próchnica, zapalenie dziąseł i przyzębia, grzybica jamy ustnej lub przewlekłe zapalenie migdałków, mogą powodować nieświeży oddech. Często pomijany temat to grzybica jamy ustnej, której nie jest problem się pozbyć, a często to właśnie grzyby są odpowiedzialne za halitozę. Stosuj odświeżające tabletki do ssania.
Jak radzić sobie w przypadku nieświeżego oddechu? Leczenie halitozy.
Jeśli cierpisz na przykry zapach z jamy ustnej Twoim pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza stomatologa, który podejmie odpowiednie kroki w wyeliminowaniu problemu. Na początku należy zadbać o profesjonalne oczyszczenie powierzchni zębów. Zęby najczęściej są na początku traktowane skalerem ultradźwiękowym za pomocą, którego w bezpieczny sposób lekarz stomatolog, bądź higienistka stomatologiczna usuwa cały kamień oraz płytkę nazębną. Nie korzystaj ze skalerów ultradźwiękowych, które możesz kupić sam w internecie, ponieważ możesz narobić sobie więcej szkody niż pożytku. Twój dentysta wie jak to robić, umie odróżnić płytkę nazębną i kamień. W dodatku jego sprzęt stale chłodzony jest wodą co nie prowadzi do przegrzania zęba. Zęby poddawane skalerom, które możesz kupić w internecie wytwarzają dużo ciepła i nie są chłodzone wodą. Jeśli tak potraktujesz swoje zęby, może to się skończyć w dobrym przypadku na leczeniu kanałowym.
Po wizycie u stomatologa, jeśli posiadasz już czyste zęby zadbaj o dobranie odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej. Na początku zalecamy korzystanie z preparatów z chlorheksydyną, cynkiem oraz chlorkiem cetylopirydyny. Pamiętaj, że jeśli chcesz osiągnąć jak najlepsze efekty powinieneś korzystać z wszystkich produktów serii stworzonych na nieświeży oddech. To znaczy, korzystaj z pasty, płyny do płukania jamy ustnej jednego producenta. Produkty te nawzajem się uzupełniają i ich działanie jest bardziej wydajne, skutecznie walcząc z nieprzyjemnym zapachem z ust.
Skuteczna pasta na nieświeży oddech
W swojej ofercie posiadamy około dwadzieścia różnych past, których głównym działaniem jest nie tylko odświeżanie oddechu, ale te pasty głównie odpowiadają za usuwanie przyczyny, czyli beztlenowych drobnoustrojów. Swoim klientom szczególnie polecamy pastę hiszpańskiego producenta DENTIAD - pasta Halita. W swoim składzie pasta posiada chlorheksydynę i chlorek cetylopirydyny - składniki antybakteryjne. Cynk - składnik który neutralizuje, czyli deaktywuje związki siarki. Dodatkowo posiada fluor oraz ksylitol, czyli składniki odpowiedzialne za ochronę przed próchnicą. Szczotkując zęby taką pastą przynajmniej dwa razy dziennie dostarczasz swoim zębom i dziąsłom odpowiednie składniki do skutecznej walce z halitozą.
Zalecamy również korzystanie między innymi z past:
- FREZYDERM ODOR BLOCKER - pasta posiada w swoim składzie cymenol zapobiegający odkładaniu się płytki nazębnej, a ekstrakt miętowy błyskawicznie i długotrwało odśwież oddech
- GUM HALICONTROL - pasta HaliControl ma na celu skuteczne usunięcie przyczyn nieświeżego oddechu za pomocą opatentowanego systemu potrójnego działania - CPC + technologia OptaFresh, BreathClear, OptaCool. Pasta posiada również fluor i jest przeznaczona do codziennego stosowania.
Płyn do płukania buzi na nieprzyjemny zapach z ust
Bardzo duża ilość osób zapomina o codziennym płukaniu, która jest podstawową czynnością w utrzymaniu naszych zębów i dziąseł pięknych oraz zdrowych. Higiena jamy ustnej u osób posiadających nieświeży oddech z właściwym płynem do płukania to fundament strategii w walce. Nieświeży oddech to nasz wróg, a płyn do płukania jest Twoją tarczą. Pamiętaj aby wybierać płyny posiadające szereg składników tak jak w pastach, czyli takich które posiadają szerokie działanie antybakteryjne, mają działanie przeciwpróchnicze, odświeżają oddech. W płynach na nieświeży oddech bardzo ważną kwestią jest to, aby w swoim składzie nie zawierały alkoholu. Jak już wcześniej wspomniano przyczyną nieświeżego oddechu często jest sucha błona śluzowa. Alkohol będzie powodował jeszcze większe wysuszenie śluzówki - odstaw płyny do płukania, które możesz kupić w sklepie spożywczym, bądź w drogerii. Zamiast pomóc, pogorszą jeszcze bardziej sytuację.
Płyny do płukania buzi, które są naprawdę skuteczne na nieprzyjemny zapach z ust:
- HALITA DENTAID - płyn hiszpańskiej marki nie maskuje nieświeżego oddechu, lecz zwalcza jego przyczynę uderzając w punkt. W swoim składzie posiada chlorek cetylopirydyny (CPC) oraz popularną chlorheksydynę (0,05%). Oba te składniki posiadają antybakteryjne działanie na drobnoustroje powodujące nieświeży oddech,
- FREZYDERM ODOR BLOCKER
- GUM HALICONTROL - dodatkowo sprawdź tabletki do ssania
Szczoteczki w walce z nieświeżym oddechem
Nie tylko szczotkowanie zębów, lecz również szczotkowanie języka. Jak wcześniej wspominaliśmy przyczyną nieświeżego oddechu są drobnoustroje gromadzące się na języku. Po szczotkowaniu zębów, skorzystaj ze skrobaczki, która ściąga cały nalot z powierzchni. Następnie przepłucz jamę ustną właściwym płynem do płukania buzi. Bardzo fajnie jak posiadasz jeszcze właściwy żel do szczoteczki do języka - polecamy zestaw niemieckiej firmy MIRADENT. Szczoteczka oraz żel to skuteczne rozwiązanie na przykry zapach.
Właściwa higiena jamy ustnej nie może się odbywać bez odpowiedniej szczoteczki do zębów. Nieświeży oddech może być spowodowany odkładającą się płytką nazębną. Dlatego aby wyeliminować nieprzyjemny zapach z ust stosuj szczoteczki średniej twardości, bądź jeśli oprócz nieprzyjemnego zapachu z ust masz problem z dziąsłami (stany zapalne) stosuj miękkie szczoteczki. Nieświeży oddech można także ograniczyć korzystając ze szczoteczek międzyzębowych. Kamień nazębny gromadzący się w tych przestrzeniach może być spowodowany niewłaściwą higieną i być przyczyną, która powoduje nieświeży oddech. Problemy odpowiedzialne za nieświeży oddech (halitoza) to również choroby żołądka, wrzody żołądka, choroby migadałków gardła, grzybicabuzi , suchość, schorzenia przełyku, refluks przełyku, refluks żołądkowo przełykowy, zapalenie zatok, schorzenia gardła. Brzydki zapach (halitoza) możemy pozbyć się wyłącznie łącząc działanie i wskazówki lekarza prowadzącego (zajmujący się właściwymi chorobami np. refluks żołądkowo przełykowy, zapalenie zatok, a dodatkowo stosując odpowiednie produkty, niszczące przyczynę w ustach. W dużej ilości przypadków z przykrym zapachem damy radę pozbyć się skupiając się wyłącznie na odpowiednim myciu. Lecz konsultacja lekarska jest obowiązkowa, ponieważ przyczyn jest wiele i mogą być powiązane z różnymi chorobami np. migdałków.
Higiena jamy ustnej plus gumy do żucia, do ssania (broń na halitozę)
Brzydki zapach można wyeliminować w domu stosując odpowiednie produkty. Możesz także wyposażyć się w odświeżające gumy do żucia. Gumy do żucia oprócz odświeżania i walki z nieprzyjemnym zapachem z ust, zmniejszają także stany zapalne oraz działają przeciwpróchnicowo. Gumy do żucia MIRADENT posiadają w swoim składzie ksylitol, genialny naturalny składnik przeciwbakteryjny, naturalnego pochodzenia. Gumy do żucia MIRADENT niwelują stany zapalne, brzydki zapach (halitoza).